BAJAMET MBROJN ZEMRËN

530
0
SHPËRNDAJE

Një grusht me bajame në ditë ngre nivelin e kolesterolit të mirë.

Sipas një stuime të fundit në Universitetin Shtetëror të Pensilvanisë në  ShBA, transmeton ATSH, ngrëna e përditshme e bajameve e rrit me 19 përqind nivelin e kolesterolit të mire dhe nga ana tjetër ndihmn në uljen e nivelittë kolesterolit të dëmshëm.

Profesor Kris Etherton, njëherit edhe udhëheqës i studimit nga Universiteti Shtetëror i Pensilvanisë, thotë se “Nëse njerëzit fusin në dietën e tyre bajamet, do të kenë shumë të mira. Bajamet nuk shërojnë gjithçka, por kur konsumohen në nivelet e duhura, janë të shkëlqyera”

S'KA KOMENTE

PËRGJIGJU