ERDOGAN KRITIKON BE-NË

463
0
SHPËRNDAJE

Presidenti turk, Recep Tayyip Erdogan sërish ka kritikuar Evropën, duke lënë të kuptohet se vendi i tij do ta rivlerësojë qëndrimin për t’iu bashkuar BE-së pasi të mbahet referendumi, përmes së cilit pritet t’i rritet pushteti presidentit të vendi. Ai faisoi edhe njëherë BE-në për përocedurën e gjatë nëpër të cilën kalon Turqia, duke thënë se Evropa “do të paguajë për atë që ka bërë” kundër popullit turk. Gjatë një fjalimi në Izmir, ai tha se turqit që jetojnë në Evropë po “shtypen” dhe “poshtërohen”. “Një shekull më parë ata thanë se ne ishim ‘njerëz të sëmurë’’. Tash ata janë të tillë. Evropa është duke u shembur”, shtoi Erdogan.

S'KA KOMENTE

PËRGJIGJU