0

Mauro Icardi arrin marrëveshjen me drejtuesit e Inter, duke rinovuar kontratën me skuadrën zikaltër deri në vitin 2023, lajm që konfirmohet nga e përditshmja italiane “Corriere Dello Sport”. Sulmuesi argjentinas pritet të veshë fanellën e Interit deri në vitin 2023, duke shtyrë kështu kontratën e mëparshme.

Zyrtarizimi i kësaj marrëveshje pritet të ndodhë së shpejti, me sulmuesin që do të vazhdojë të jetë kapiteni i Interit edhe për shumë vite.

Duket se drejtuesit e Interit i kanë plotësuar mjaft kërkesa sulmuesit argjentinas, që në merkaton e verës është kërkuar disa herë nga Real Madrid, që e konsideronte si të rëndësishëm pas largimit të Cristiano Ronaldo.

Por duket se kjo lëvizje e sulmuesit Icardi nuk do të ndodhë, pasi marrëveshja mes tij dhe klubit zikaltër është arritur.

Pritet që nga marrëveshja e re edhe paga e sulmuesit të jetë më e mirë nga ajo aktuale.

 

0

Nga Bashkimi Demokratik për Integrim sot kanë apeluar deri te diaspora  nga vendi ynë që të shfrytëzon të drejtën e votës duke u regjistruar për t’u bërë pjesë sipas tyre e ndërtimit të ëndrrës së përbashkët për një Maqedoni plotësisht të integruar në NATO dhe në Bashkimin Evropian.

“Duke marrë parasysh se një numër i madh i mërgimtarëve këto ditë gjenden në vendlinje, ju njoftojmë që të drejtën e regjistrimit mund ta realizojnë edhe në mënyrë elektronike në webfaqen e komisionit shtetëror zgjedhor deri më 23 gusht: https://dijaspora.sec.mk/Default.aspx.”

Gjithashtu, ftojnë mërgimtarët të cilët nuk do të regjistrohen për të votuar në diasporë, të vijnë dhe ta realizojnë të drejtën e tyre të votës në Maqedoni më 30 shtator.

“Referendumi për integrim të vendit në NATO dhe BE është me rëndësi të jashtëzakontë për të ardhmën e vendit dhe të qytetarëve, prandaj ftojmë të gjithë elementet përbërëse të shoqërisë që të mobilizohen për ta përcaktuar të ardhmën e sigurtë“.

 

 

0

Në Arabinë Saudite ka nisur pelegrinazhi i përvitshëm i Haxhxhit, ku pritet të mbrrijë dy milionë myslimanë.

Eventit të rëndësishëm i bashkohen këtë radhë edhe pelegrinët nga Irani, autoritetet e të cilit e kanë bojkotuar ritualin këto vitet e fundit, që prej ikjes së rrëmujshme të vitit 2015, kur shtyrja e njerëzve në turmën gjigante të krijuar u kushtoi jetën qindra iranianëve.

Këtë herë Haxhxhi nis sot dhe përfundon në datën 2- të po këtij muaji. I konsideruar si një prej 5 shtyllave të Islamit, ai është një detyrim që çdo mysliman duhet ta përmbushë të paktën një herë në jetë.

Ditë më parë u njoftua se, mes besimtarëve pjesëmarrës do të jenë edhe 1.000 të afërm të policëve dhe ushtarëve egjiptianë të rënë në krye të detyrës. Ata konsiderohen pjesë e programit të të ftuarve specialë të Mbretit saudit Salman, “si shenjë mirënjohjeje për rolin e njerëzve të tyre të afërm në përballjen me terrorizmin, të keqen dhe shtypjen”, thuhet në deklaratën e lëshuar prej autoriteteve egjiptiane.

Për mjaft pelegrinë, kjo është hera e parë që largohen nga shtëpia, duke i hyrë një rrugëtimi dhe sakrifice të kësaj natyre, në temperatura që kapërcejnë 40 gradë celsius.

Këtë vit, sauditët kanë lançuar aplikacione, me të cilat synojnë t’u vijnë në ndihmë pelegrinëve me të gjitha procedurat, duke nisur nga udhëtimi e deri te kujdesi shëndetësor.

0

Kreu i tanishëm i Kombeve të Bashkuara, Antonio Guterres e përshkroi zotin Annan si një forcë udhëheqëse e së mirës. Në shumë drejtime, Kofi Annan ishte një përfaqësues i denjë i Kombeve të Basshkuara.

” Presidenti i Ganës, Nana Akufo-Addo njoftoi se në vendin e tij do të mbahet një javë zi kombëtare “për njërin prej patriotëve tanë më të mëdhenj”. Ai tha se Annan “besonte fuqishëm tek kapaciteti i ganezëve për ta çuar vendin drejt rrugës së përparimit dhe begatisë.”

Barack Obama tha se zoti Annan “ishte një diplomat dhe humanitar që mishëronte misionin e Kombeve të Bashkuara, si shumë pak të tjerë.”

Ish presidenti amerikan tha se “edhe pas një kohe të gjatë pas thyerjes së barrierave, Kofi nuk i pushoi kurrë përpjekjet e tij për një botë më të mirë dhe i kushtonte kohë motivimin dhe frymëzimit të brezit të ri të udhëheqësve.”

Ambasadorja amerikane në Kombet e Bashkuara, Nikki Haley tha se Annan “ja kushtoi jetën përpjekjeve për ta bërë botën një vend me paqe” dhe “u përpoq pa pushim të mbronte dinjitetin e çdo qenieje njerëzore”.

Presidenti i Bashkimit Evropian Jean-Claude Juncker tha se “mirënjohja më e madhe që ne mund t’i ofrojmë Kofi Annanit, është duke e ruajtur gjallë legjitimitetin e tij”.

Ai shtoi se Annan “luftoi për t’i dhënë fund padrejtësive në mbarë botën dhe ndihmoi për rindërtimin e urave atje ku ato ishin prishur”.

Komisioneri i Lartë i Kombeve të Bashkuara Zeid Ra’ad al-Hussein, tha se “Kofi ishte shembulli më i mirë për njerëzimin, mishërimi i mirësjelljes dhe i elegancës në sjellje.

Në botën ku ne jetojmë, të mbushur me udhëheqës, që janë shumë larg këtij modeli, humbja jonë dhe e të gjithë botës bëhet më e dhimbshme se kurrë,”- tha al -Hussein.

Kofi Anan, ish-sekretari i përgjithshëm i OKB-së i cili fitoi çmimin Nobel për Paqe për punë humanitare, ka vdekur dje në moshën 80- vjeçare.

 

0

Në vendkalimet kufitare Tabanoc dhe Bogorodicë nga ana e Maqedonisë pritet nga 15 deri në 30 minuta për shkak të frekuencës së rritur të automjeteve, ndërsa në vendkalimet tjera kufitare nuk ka pritje më të gjata për hyrje dhe për dalje nga shteti.

Komunikacioni në rrugët shtetërore po zhvillohet nëpër rrugë të lagështa. Intensiteti i komunikacionit në akset rrugore jashtë jashtë mjediseve urbane është mesatar.

LAMM rekomandon shoferët të inkuadrohen me kujdes dhe me shpejtësi të përshtatur dhe respektim të sinjalizimit të vendosur në rrugë. Në grykat malore është e mundur rrëshqitja e dheut, veçanërisht në akset rrugore: Koçan – Makedonska Kamenicë – Dellçevë, Vinicë – Berovë, Gostivar – Strazhë, Mavrovë – Dibër – Strugë, Demir Kapi – Udovë, Katllanovë – Veles, Krushevë – Demir Hisar dhe Resnjë – Bukovë.

0

Trajneri i Barcelonës, Ernesto Valverde ka rikthyer formacionin 4-3-3 gjatë ndeshjeve përgatitore për sezonin e ri. Luis Suarez dhe Lionel Messi janë të padiskutueshëm në sulmin e Barcelonës.

Kurse, Ousmane Dembele dhe Malcom janë në garë për ta kompletuar repartin sulmues të gjigantit katalan, shkruan “Marca”.

Por, Dembele konsiderohet favorit ndaj Malcom pas paraqitjeve të mira në ndeshjet e fundit përfshirë golin e fitores në Superkupën e Spanjës ndaj Sevillas.

 

0

Kryetari i Qeverisë së Republikës së Maqedonisë, Zoran Zaev dërgoi telegram ngushëllimi për humbjen e ish-sekretarit të përgjithshëm të KB-së, Kofi Annan, deri te sekretari aktual i KB-së, Antonio Guteresh.

“Të vazhdojmë të punojmë drejt një bote më mirë të organizuar dhe më të qetë dhe në këtë mënyrë do t’ia japim respektim më të madh për largpamësin, liderin, nobelistin dhe para se gjithash njeriun,  ish-sekretarin e përgjithshëm të KB-së, Kofi Anan”, qëndron mes tjerash në telegramin e ngushëllimit të Zaevit.

 

0

Kofi Annan, ish-sekretari i përgjithshëm i OKB-së i cili fitoi çmimin Nobel për Paqe për punë humanitare, ka vdekur në moshën 80- vjeçare.

Lajmi është bërë i ditur nga vetë OKB. Annan ishte i pari afrikan me ngjyrë që mori rolin e diplomatit më të lartë në botë, duke shërbyer dy mandate nga 1997 në 2006.

Më vonë ai shërbeu si i dërguari special i OKB-së për Sirinë, duke bërë përpjekje për të gjetur një zgjidhje paqësore për konfliktin, transmeton rtv21.tv.

Qëndrimi i Annanit përkonte me luftën në Irak dhe me pandeminë e HIV / Aids. Diplomati, i cili ishte me origjinë nga Gana, jetonte në Gjenevë për disa vite përpara vdekjes së tij./21Media

0

Prezenca e Cristiano Ronaldo mund ta ndihmojë Juventus-in të ngushtojë diferencën me elitën e futbollit, por nuk është një garanci se ekipi italian do të fitojë Champions League, shprehet Lothar Matthaus.

Pas nëntë viteve të mbushur me trofe, Ronaldo ka nisur një aventurë të re në Serie A me Juventus.

Nga sulmuesi portugez kërkohet që të udhëheqë bardhzinjtë drejt triumfit të Champions League, një trofe që ai e ka fituar tri herë radhazi me Real Madrid. Gjithsesi, ish-lojtari i Bayern dhe Inter thotë se Champions League nuk është një kompeticion aq i thjeshtë sa mund të mendojnë disa, duke insistuar se Ronaldo nuk mund t’ia garantojë triumfin. “Ronaldo nuk është në moshën ideale për një futbollist.

Mendoj se ai do të fokusohet te Champions League. Aty ai mund të tregojë paraqitjet më të mira, ashtu siç bëri vitin e kaluar te Real Madrid”, shprehet Matthaus për Sport Bild.

Ai theksoi se kampionati italian do të jetë më i fortë këtë sezon. “Mos harroni se Napoli dhe Inter kanë ndërtuar dy skuadra shumë kompetitive.

Mendoj se kampionati italian do të jetë më i fortë këtë sezon. Juve mund të ngushtojë diferencën me skuadrat elitare, por kjo nuk do të thotë se Juve është në majë vetëm prej Ronaldo-s”, ka shtuar tutje Matthaus.