ZGJEDHJET E PARAKOHSHME PARLAMENTARE 2020

Greqia kërkon të mblidhet Këshilli ministror i BE-së

Ministri i Punëve të Jashtme të Greqisë do të kërkojë mbledhje të jashtëzakonshme të Këshillit të punëve të jashtme të Bashkimit Evropian,...

Agjencia shëndetësore e BE-së bën thirrje në masa të reja kundër Kovid-19

Agjencia shëndetësore e Bashkimit Evropian u bëri thirrje vendeve anëtare të cilat shënojnë rritje të rasteve të koronavirusit që sërish të vendosin...

Lajen: Ky është moment historik në Evropë

Kryetarja e Komisionit evropian, Ursula fon der Lajen, deklaroi se me përgjigjen e arritur për pakon buxhetore të BE-së prej 1.824 miliardë...

Makron: Është arritur marrëveshje historike për BE-në

BE ka arritur marrëveshje historike për mjetet financiare të përbashkëta të domosdoshme për tejkalimin e sfidave të pandemisë Kovid-19, deklaroi sot presidenti...

BE-ja arriti marrëveshje pas negociatave maratonë pesëditëshe

Pas pesë ditëve negociatave maratonë, liderët e vendeve anëtare të BE-së  përfundimisht arritën marrëveshje rreth pakos, nën emrin “Next Generation EU” dhe...

Dimitrov: Raportet me fqinjët janë të rregulluar

https://www.youtube.com/watch?v=4TDZbm5bdik&feature=youtu.be Është tepër e rëndësishme ajo që Komisioni evropian ka qëndrim parimor në lidhje me gjuhën maqedonase...

Zaev: Gjuha maqedonase po zyrtarizohet, Mucunski: Vendimi nuk do të thotë anëtarësim në BE

https://www.youtube.com/watch?v=a_S-LAw4FtI&feature=youtu.be Përcaktimi i draft-versionit të kornizës negociuese është konfirmim se hapërojmë drejt BE-së dhe bashkë me anëtarësimin...

RMV rrezikon regres në negociatat me BE-në? Përgjigjen Spasovski, Osmani dhe Dimitrov

https://www.youtube.com/watch?v=0dgazWayfdY&feature=youtu.be Korniza negociuese e Komisionit Evropian për Maqedoninë e Veriut po vjen në një kohë delikate, kur...

Çfarë parasheh draft-korniza negociuese BE-RMV?

https://www.youtube.com/watch?v=nR4oMez9SWY&feature=youtu.be Me Bashkimin Evropian do të kryesojë Gjermania dhe në ditën e parë të kryesimit të saj,...

As pas 1 korrikut nuk mund të shkojmë në shtetet e BE-së?Dimitrov: Tash për tash pak shtete i plotësojnë kushtet

https://youtu.be/4BTkeKYSkjg Qytetarët e Maqedonisë së Veriut rrezikohen që edhe pas 1 korrikut të mos mund të shkojnë...

Di Maio: Me rëndësi historike vendimi i BE-së për fillimin e negociatave me Maqedoninë e Veriut dhe Shqipërinë

Me rëndësi historike është vendimi i BE-së për fillimin e negociatave me Maqedoninë e Veriut dhe Shqipërinë, tha ministri i Punëve të...

KE do të dhurojë 300 milionë euro për Aleancën për vaksina

Samiti global për vaksina fillon sot, ndërsa Komisioni Evropian paralajmëroi se do të ndajë 300 milionë euro për imunizim në vendet më...