ZGJEDHJET

Array

“Sumamedi” mund të jetë i rrezikshëm për jetën, të mos merren barna kokë në vete

Must Read

Testi PCR për shtetasit e Kosovës, reagoi ministri i Shëndetësisë së Kosovës

Ministri i Shëndetësisë së Kosovës, Armend Zemaj ka reaguar pas vendimit të Qeverisë së Maqedonisë së Veriut...

Armend Dallku ka folur pas incidentit gjatë ndeshjes mes Gjinalit dhe Prishtinës

Trajnerit të Prishtinës i është hedhur sprej në sy nga policia, pas një sherri të krijuar në...

Sela: Nuk i takon Kërçovës së Mefail Zajazit të votojnë komunistët!

Aleanca për Shqiptarët bashkë me partnerin e koalicionit Alternativën nën moton "Tash është koha" mbajti tubimin qendror...
- REKLAMIM I PAGUAR POLITIK -

- Advertisement -

Qytetarët të mos konsumojnë kokë në vete barna kundër koronavirusit. Të njëjtat mund të jenë të rrezikshëm për jetën e tyre, porositi Mjeku Andon Çibishev.

“Madje disa nga qytetarët e kanë konsumuar si preventivë, gjë  që është shumë e gabuar, të mos them shumë e rrezikshme, sepse bëhet fjalë për preparate që japin rezultate gjatë indikacioneve të rënda, që do të thotë se duhet të konsumohen me konsultim dhe kontroll nga mjeku”, pohoi mjeku, Andon Çibishev.

Çibishev shtoi se ilaçi mund t’i dëmtojë seriozisht veshkat, zemrën, sistemin e nervave. Më i rrezikshëm mund të jetë për sytë për shkak se mund të bëjë dëme që më pas nuk mund të shërohen.

- Advertisement -

Të gjithë ata që kishin nevojë të konsumonin azitromicin, duhet të dinë  se ky ilaç përdoret vetëm tre ditë, në paketimin ka tre barëra për tre ditë, me veprim të vazhduar, që tregon se bëhet fjalë për ilaç efikas i cili nuk duhet të merret më shumë sesa është rekomanduar, duhet të konsumohet me kujdes dhe sipas indikacioneve. Në të kundërtën mund të shkaktojë infektim të rëndë të zorrës së trashë që mund ta rrezikojë jetën e pacientit”, deklaroi Çibishev.

Në lidhje me pacienten nga Kumanova e cila dy herë doli negative, ndërsa pas vdekjes, doli pozitive, mjekët e shpjegojnë me faktin se virusi mund të pësojë mutacion.

“Viruset kanë mundësi të madhe për mutacion, domethënë për ndryshim brenda virusit. Mjekësia bashkëkohore nuk e di se si ky virus do të sillet në të ardhmen. Mendoj se këtu bëhet fjalë për një gjendje ku një prototip të caktuar i koronavirusit e ka ndryshuar strukturën e tij gjenetike dhe tani shkakton sëmundje kryesisht të organeve të frymëmarrjes”, tha Çibishev.

Në të paktën 7 vende evropiane dje filluan analizat klinike të katër barnave eksperimentale kundër koronavirusit. Hulumtimi  i dytë ndërkombëtar do të realizohet nën mbrojtje të OBSH-së.

- Advertisement -

- REKLAMIM I PAGUAR POLITIK -

Latest News

Armend Dallku ka folur pas incidentit gjatë ndeshjes mes Gjinalit dhe Prishtinës

Trajnerit të Prishtinës i është hedhur sprej në sy nga policia, pas një sherri të krijuar në mesin e fushës, pas përfundimit...

Sela: Nuk i takon Kërçovës së Mefail Zajazit të votojnë komunistët!

Aleanca për Shqiptarët bashkë me partnerin e koalicionit Alternativën nën moton "Tash është koha" mbajti tubimin qendror në sheshin e qytetit të...

Qeveria solli vendim për kufijtë, prej nesër PCR test për shtetasit e Kosovës, Serbisë, BeH-së dhe Malit të Zi

Qeveria e Maqedonisë së Veriut solli vendim për kufijtë. Ka miratuar propozimin e Komisionit për Sëmundje Ngjitëse, për çfarë prej nesër, çdo...

Protesta në Beograd, digjen tri makina policore, tentativë për hyrje në Kuvendin e Serbisë

https://youtu.be/0JpBAKYDAYM “Prej nesër do të ndalohet çdo tubim në vende publike me më shumë se 5 persona...
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -