Spasovski: Parimi i solidaritetit për ripërtëritje të Shkupit është udhërrëfyes për ne edhe për sfidën me Covid-19

Must Read

Gir: Sundimi i së drejtës dhe ligjit duhet të jetë prioritet i Maqedonisë së Veriut

Kryeministri Zoran Zaev së bashku me euroambasadorin e ri në vend Dajvid Gir sot mbajti konferencën e...

Vazhdojnë protestat antiqeveritare në Bullgari

Rreth 10.000 persona dje u grumbulluan në Sofje në Ditën e Pavarësisë duke kërkuar “pavarësi nga mafia”...

Gjobiten 746 persona për mosmbajtjen e maskave

Policia ka gjobitur 746 qytetarë gjatë 24 orëve për mosmbajtjen e maskave. Ministria e Brendshme u bën...
- Advertisement -

Parimi i solidaritetit për ripërtëritje të Shkupit pas tërmetit në vitin 1963 të na mbetet udhërrëfyes edhe në këtë sfidë shëndetësore-ekonomike të shkaktuar nga Covid-19, shkroi kryeministri, Oliver Spasovski në profilin e tij në Fejsbuk, me rastin e 57 vjetorit të ditës së tërmetit katastrofal i cili, siç thotë, është shënuar si një nga ditët më të rënda dhe më të dhimbshme në historinë e kryeqytetit tonë, kur tërmeti shkatërrimtar mori jetën e mbi 1000 bashkëqytetarëve tanë dhe la pas vete Shkupin nën rrënoja.

“Bota atëherë u bashkua rreth idesë për ripërtëritje të qytetit dhe me atë Shkupi, në përmasa globale, u bë shumë më tepër se qendër administrative apo vend për të jetuar. Shkupi u bë qytet i solidaritetit dhe me atë simbol i një nga vlerave themelore njerëzore. Mu ky parim i solidaritetit edhe në këtë sfidë shëndetësore-ekonomike të shkaktuar nga Covid-19 na mbetet udhërrëfyes. Në përballjen me këtë krizë, përveç dorës së shtrirë, është e domosdoshme përgjegjësi më e madhe personale dhe respektim i rekomandimeve shëndetësore, përkatësisht mbajtja e maskës, mbajtja e distancës dhe larja e rregullt e duarve që ta mbrojmë veten dhe të tjerët”, shkroi Spasovski.

- Advertisement -

Shkupi në historinë e vet. të gjatë, thekson ai, asnjëherë nuk i harroi viktimat dhe qytetarët e vet.

“Sot, 57 vite pas, ne i kujtojmë viktimat e tërmetit, ndërkaq neve na mbetet t’i shprehim qytetit vëmendjen dhe respektin dinjitoz”, shkroi Spasovski në FB.

- Advertisement -
  • Tags
  • 5

Gir: Sundimi i së drejtës dhe ligjit duhet të jetë prioritet i Maqedonisë së Veriut

Kryeministri Zoran Zaev së bashku me euroambasadorin e ri në vend Dajvid Gir sot mbajti konferencën e parë për media. Zaev euroambasadorin...

Vazhdojnë protestat antiqeveritare në Bullgari

Rreth 10.000 persona dje u grumbulluan në Sofje në Ditën e Pavarësisë duke kërkuar “pavarësi nga mafia” dhe dorëheqje të Qeverisë të...

Gjobiten 746 persona për mosmbajtjen e maskave

Policia ka gjobitur 746 qytetarë gjatë 24 orëve për mosmbajtjen e maskave. Ministria e Brendshme u bën apel qytetarëve që të respektojnë...

“Incident” me aeroplanin e Pensit

Aeroplani me të cilin udhëtonte nënkryetari amerikan Majk Pens ishte i detyruar që të kthehet në aeroportin në Mançester në shtetin Nju...

Ambasadori izraelit në KB e lëshoi sallën plenare gjatë fjalimit të Erdoganit

Ambasadori izraelit në Kombet e Bashkuara, Gilad Erdan, i cili ishte i pranishëm në mbledhjet e Asamblesë së Përgjithshme të KB-së në...
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -