Shpërthim i madh ndodhi në galaksinë, probleme të mundshme me celularët

TË FUNDIT

3.9 miliardë vite i vjetër, objekti i veçantë që Biden ka vendosur në zyrën presidenciale

Kur ekuipazhi i Apollo 17 u kthye nga hëna, ata sollën përsëri një shkëmb hënor 3.9 miliardë vjeçar që...

Orizi i zi përmirëson funksionin e trurit dhe ngadalëson plakjen e tij

Orizi i zi ka qenë prej kohësh i njohur si një ilaç për veshkat, mëlçinë dhe dispepsi. Ai ka...

A është i shëndetshëm uji i gazuar?

Uji me gaz mund të jetë një alternativë e mirë në vend të pijeve të gazuara, por a është...

Moti do të jetë me vranësira, pasdite do të fillojnë të reshura të shiut

Moti në vend paradite do të jetë me vranësira të ndryshueshme, ndërsa pasdite, duke filluar nga perëndimi, do të...

Horoskopi 24 janar 2021

Dashi Do të jeni nën ndikimin e favorshëm të Marsit, Venusit dhe Mërkurit gjatë gjithë së dielës. Nëse gjatë ditëve...

Një shpërthim i madh ndodhi në galaksinë tonë,  një flakë e madhe dridhej përmes sistemit diellor, ndërsa shkencëtarët besojnë se shpërthimi është shkaktuar  nga  një yll  i pazakontë, shumë i fuqishëm neutroni i njohur si magnetar, por gjtihashtu  është e mundur sot të ketë probleme në rrjetin celular rreth planetit.

Zbulimi i këtij shpërthimi  mund të ndihmojë në kuptimin e  rrezeve gama, të cilat janë pjesë e  shpërthimeve më të fuqishme në hapësirë, publikoi Indipendent,  duke i’u referuar revistës shkencore “Astronomët natyror”.

Toka  përkohësisht është goditur nga rrezet gama të dobëta dhe shkurtëra,  por rrallë janë shpërthime të mëdha, siç është e sapozbuluara GRB200415A,  e cila emiton më shumë energji të Diellit.

TË NGJAJSHME