ZGJEDHJET

Array

Shënohet viktima e 3-të nga koronavirusi, 29 raste të reja, numri i përgjithshëm i të infektuarve arrin në 177

Must Read

Testi PCR për shtetasit e Kosovës, reagoi ministri i Shëndetësisë së Kosovës

Ministri i Shëndetësisë së Kosovës, Armend Zemaj ka reaguar pas vendimit të Qeverisë së Maqedonisë së Veriut...

Armend Dallku ka folur pas incidentit gjatë ndeshjes mes Gjinalit dhe Prishtinës

Trajnerit të Prishtinës i është hedhur sprej në sy nga policia, pas një sherri të krijuar në...

Sela: Nuk i takon Kërçovës së Mefail Zajazit të votojnë komunistët!

Aleanca për Shqiptarët bashkë me partnerin e koalicionit Alternativën nën moton "Tash është koha" mbajti tubimin qendror...
- REKLAMIM I PAGUAR POLITIK -

- Advertisement -

Virusi Korona morri edhe viktimën e tretë në vend. Ministri i Shëndetësisë, Venko Filipçe njoftoi se ka ndërruar jetë pacientja, 66 vjeçare nga Dibra e cila një kohë të gjatë ishte vendosur në aparatet e frymëmarrjes. Sipas dokumentacionit medicinal viktima kishte vuajtur edhe nga presioni i lartë i gjakut.

“Sot kemi edhe një viktimë të infektuar me korona virusi. Ajo është pacientja e cila një kohë të gjatë ka qëndruar në aparat të frymëmarrjes. E ndjera është nga Dibra e cila edhe përkundër të gjitha tentimeve të mjekëve, infermierëve dhe terapisë intensive, për fat të keq para disa orëve e humbën pacienten”, deklaroi ministri i shëndetësisë.

Ndërkohë që sot janë shënuar edhe 29 raste te reja me virusin korona në vend. Sipas qyteteve rastet e reja janë shënuar  në Shkup 20, Kumanovë 3, Dibër 1, ndërsa nga sot te infektuar ka edhe Veles 3 dhe  Prilep 2. Nga testet e bëra, Filipçe njoftoi se pesë persona janë infektuar si pasojë e infektimeve nga drejtoresha e Klinikës së lëkurës, Nina Caca Biljanovska.

- Advertisement -

“Nga 29 rastet e reja, pesë persona të infektuarit janë nga Klinika e lëkurës, të cilët pas 16 ditëve të kaluara në izolim, pa asnjë lloj simptomë nga kontrollet e bëra , duke marrë parasysh se kanë kaluar periudhen e inkubacionit ata kanë rezultat pozitiv. Ata janë kolegë dhe janë në gjendje të mirë shëndetësore. Ata do të vazhdojnë të jenë në izolim”, tha Filipçe.

Numri i përgjithshëm i të prekurve me virusin korona në vendin tonë shkon në 177. Ndërkohë ministri Venko Filipçe njoftoi se nga sot filloi dhënia e terapisë së kombinuar nga dy preparate, që në shumë vende u vlerësua si ilaç i përkohshëm i këtij gripi. Ministri apeloi deri te të gjithë qytetarët që të mos mjekohen vet, por t’i ndjekin udhëzimet e autoriteteve shëndetësore.

- Advertisement -

- REKLAMIM I PAGUAR POLITIK -

Latest News

Armend Dallku ka folur pas incidentit gjatë ndeshjes mes Gjinalit dhe Prishtinës

Trajnerit të Prishtinës i është hedhur sprej në sy nga policia, pas një sherri të krijuar në mesin e fushës, pas përfundimit...

Sela: Nuk i takon Kërçovës së Mefail Zajazit të votojnë komunistët!

Aleanca për Shqiptarët bashkë me partnerin e koalicionit Alternativën nën moton "Tash është koha" mbajti tubimin qendror në sheshin e qytetit të...

Qeveria solli vendim për kufijtë, prej nesër PCR test për shtetasit e Kosovës, Serbisë, BeH-së dhe Malit të Zi

Qeveria e Maqedonisë së Veriut solli vendim për kufijtë. Ka miratuar propozimin e Komisionit për Sëmundje Ngjitëse, për çfarë prej nesër, çdo...

Protesta në Beograd, digjen tri makina policore, tentativë për hyrje në Kuvendin e Serbisë

https://youtu.be/0JpBAKYDAYM “Prej nesër do të ndalohet çdo tubim në vende publike me më shumë se 5 persona...
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -