Serbinë në vitin 2020 e kanë vizituar 20.452 turistë nga Maqedonia e Veriut

TË FUNDIT

3.9 miliardë vite i vjetër, objekti i veçantë që Biden ka vendosur në zyrën presidenciale

Kur ekuipazhi i Apollo 17 u kthye nga hëna, ata sollën përsëri një shkëmb hënor 3.9 miliardë vjeçar që...

Orizi i zi përmirëson funksionin e trurit dhe ngadalëson plakjen e tij

Orizi i zi ka qenë prej kohësh i njohur si një ilaç për veshkat, mëlçinë dhe dispepsi. Ai ka...

A është i shëndetshëm uji i gazuar?

Uji me gaz mund të jetë një alternativë e mirë në vend të pijeve të gazuara, por a është...

Moti do të jetë me vranësira, pasdite do të fillojnë të reshura të shiut

Moti në vend paradite do të jetë me vranësira të ndryshueshme, ndërsa pasdite, duke filluar nga perëndimi, do të...

Horoskopi 24 janar 2021

Dashi Do të jeni nën ndikimin e favorshëm të Marsit, Venusit dhe Mërkurit gjatë gjithë së dielës. Nëse gjatë ditëve...

Për shkak të pandemisë me Kovid-19 në vitin 2020, Serbia shënoi ulje të madhe të numrit të vizitorëve nga turistë të huaj, që arriti nivel prej vetëm 24,9 për qind në krahasim me vitin e kaluar, tregojnë të dhënat e Entit republikan për statistikë (ERS).

Sipas statistikave zyrtare, nga gjithsej 424,479 turistë të huaj të regjistruar në periudhën janar-nëntor të vitit të kaluar, shumica janë qytetarë të Bosnje e Hercegovinës – 49,253. Sipas numrit, vijojnë turistë nga Bullgaria (26,241), Kroacia (26,216) dhe Mali i Zi (24,693), ndërsa mbi njëzet mijë vizita kishin vetëm shtetasit e Gjermanisë (23,812), Turqisë (23,683) dhe Maqedonisë së Veriut (20,452).

Numri i përgjithshëm i qëndrimit të turistëve të huaj në periudhën nga 1 janari deri më 30 nëntor 2020, është 32.1 për qind krahasuar me të njëjtën periudhë të vitit të kaluar.

Kur bëhet fjalë për destinacionet e preferuara të turistëve të huaj në Serbi, në radhë të parë është Beogradi, të cilin vitin e kaluar e vizitoi çdo i dyti turistë i huaj (217.961). Vijon Novi Sadi me 32,275 dhe Zllatibori me 20,722 vizita, më pas Nishi (20,421) dhe Kopaoniku (17,665). 

TË NGJAJSHME