Presidenti libanez nuk e përjashton mundësinë për përzierje të jashtme në shpërthimin në Bejrut

Must Read

Tetë bankat e interesuara për bashkëpunim me Postën duhet të paraqesin oferta deri në fund të muajit

Deri në fund të muajit, bankat që kanë shprehur interes për të bërë operacione pagese në njësitë...

Hapësira parkimi të sigurta për mbrojtjen e fëmijëve dhe grave shtatzëna, së pari në Shkup pastaj nëpër gjithë vendin

Me hapësirat e reja të sigurta të parkimit, grupet më të rrezikuara të qytetarëve si fëmijët dhe...

Shaqiri: Vazhdojmë me digjitalizimin dhe reformat kyçe të administratës publike

Do të vazhdoj me procesin e digjitalizimit dhe zbatimit të reformave kryesore të administratës publike në mënyrë...
- Advertisement -

Presidenti libanez Mishell Aun deklaroi se në hetimin për shpërthimin e depos në portin  në Bejrut gjurmohet  për faktin nëse bëhet fjalë për pasojë për përzierja e jashtme ose është vetëm  fatkeqësi ose pakujdesi, kumtoi sot Kabineti i tij.

“Arsyeja ende nuk është konfirmuar. Ekziston mundësi për përzierje të huaj përmes  ndonjë rakete,  bombë ose  ndonjë vepër tjetër”; deklaroi Aun për mediat lokale.

- Advertisement -

Ai tha se ka kërkuar nga presidenti francez Emanuel Makron, i cili dje e vizitoi Bejrutin, të sigurojë forografi nga ajri që të konfirmohet se çka ka ndodhur.

“Nëse francezët nuk kanë, do t’i kërkojmë nga ndonjë burim tjetër”, theksoi Aun.

- Advertisement -

Ai tha se hetimi do të udhëhiqet  në tre mundës: së pari, si materiali shpërthyes ka hyrë  dhe është ruajtur, e dyta, nëse shpërthimi  është rezultat i  pakujdesisë ose fatkeqësi, dhe mundësia e tretë nëse ka pasur përzierje të jashtme.

Në shpërthimin që ndodhi në portin në Bejrut të martën, humbën jetët së paku 154 persona, ndërsa të lënduar janë rreth 5.000. 

- Advertisement -

Tetë bankat e interesuara për bashkëpunim me Postën duhet të paraqesin oferta deri në fund të muajit

Deri në fund të muajit, bankat që kanë shprehur interes për të bërë operacione pagese në njësitë e Postës duhet t’i përgjigjen...

Hapësira parkimi të sigurta për mbrojtjen e fëmijëve dhe grave shtatzëna, së pari në Shkup pastaj nëpër gjithë vendin

Me hapësirat e reja të sigurta të parkimit, grupet më të rrezikuara të qytetarëve si fëmijët dhe gratë shtatzëna do të mbrohen...

Shaqiri: Vazhdojmë me digjitalizimin dhe reformat kyçe të administratës publike

Do të vazhdoj me procesin e digjitalizimit dhe zbatimit të reformave kryesore të administratës publike në mënyrë që ta përgatisim për hyrjen...

Osmani agjendën në Bruksel e filloi nga Parlamenti Evropian

Ministri i Punëve të Jashtme Bujar Osmani, agjendën në Bruksel e filloi nga Parlamenti Evropian, duke realizuar takime me eurodeputetë me ndikim...

Urim nga Mickoski me rastin e Ditës Ndërkombëtare të boshnjakëve

Lideri i VMRO-DPMNE-së, Hristian Mickoski dërgoi urim me rastin e 28 Shtatorit, Ditës Ndërkombëtare të Boshnjakëve. “Më lejoni në...
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -