Array

“Pranverë e paharruar në fshatin e harruar” fillon xhirimet

Must Read

“U bllokua lidhja” – testohet platforma online, vauçerë për kompjuterë nuk u parapanë në pakon e katër ekonomike

https://youtu.be/HgoY-ueOrl0 Ministria e Arsimit dhe Shkencës gjatë fundjavës siguroi se platforma nacionale...

Rusia serinë e parë e vaksinës kundër Kovid-19 ia dërgoi Bjellorusisë

Rusia e dërgoi serinë e parë të vaksinës së saj “Sputnik V” kundër Kovid-19 në Bjellorusi në...

Në Kosovë 3 viktima dhe 48 raste të reja me Covid-19

Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën...
- Advertisement -

Filmi artistik i metrazhit të gjatë “Pranverë e paharruar në fshatin e harruar” me skenar dhe regji të Kushtrim Bekteshit i cili është bashkëprodhim mes Maqedonisë, Kosovës dhe Shqipërisë, ka filluar përgatitjet në terren duke vendosur për vendet e xhirimit, që mendohet se do të jenë në fshatin Gjonomadh të Korçës

Xhirimet e filmit pritet të fillojnë në muajin maj dhe do vazhdojnë gjatë muajit qershor në co-production të “Manifaktura” nga Maqedonia , “Media & Film Production” nga Kosova dhe “Ska-ndal” nga Shqipëria.Xhirimet do të zgjasin gjashtë javë.

- Advertisement -

Ky projekt është financuar nga Fondi Filmit të Maqedonisë, Qendra Kinematografike e Kosovës dhe Qendra Kombëtare Kinematografike e Shqipërisë.

Pas audicionit të mbajtur kohë më parë në Shkup, Prishtinë dhe Tiranë në këtë film do të angazhohen aktorë nga të gjitha trojet shqiptare ku morën pjesë në audicion rreth 400 aktorë nga të gjitha moshat për 60 role të që do të angazhohen në këtë film si dhe shumë figurantë.

- Advertisement -

Ky projekt filmik në festivalin e filmit ndërkombëtar PRIFEST 2014 fitoi çmimin “The Vannesa Redgrave Aëard” për Best Pitch

- Advertisement -

“U bllokua lidhja” – testohet platforma online, vauçerë për kompjuterë nuk u parapanë në pakon e katër ekonomike

https://youtu.be/HgoY-ueOrl0 Ministria e Arsimit dhe Shkencës gjatë fundjavës siguroi se platforma nacionale për mësim nga distanca tashmë...

Rusia serinë e parë e vaksinës kundër Kovid-19 ia dërgoi Bjellorusisë

Rusia e dërgoi serinë e parë të vaksinës së saj “Sputnik V” kundër Kovid-19 në Bjellorusi në ekzaminim  klinik, që është dërgesa...

Në Kosovë 3 viktima dhe 48 raste të reja me Covid-19

Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, janë testuar 645 gjithsej...

Zona të sigurta për parkingje familjare, parkingje pa pagesë për prindër me fëmijë dhe gra shtatzëna

https://youtu.be/ycUdHefefqY Prindërit me fëmijë deri në moshën 3 vjeçare dhe gratë shtatzëna  do të kenë vende të...

CIVIL organizon ngjarje publike për diskriminimin dhe punësimin

Diskriminimi gjatë punësimit është temë e shpeshtë në mediat dhe komunikimin publik. Kuptimi i pamjaftueshëm dhe politizimi i shpeshtë i temës rreth...
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -