Përfundoi rinovimi i spitalit ditor të Klinikës për Hematologji, ka përfunduar edhe riparimi i tërësishëm i institucionit

Must Read

Mbi 200 emigrantë në Lezbos janë të infektuar me virusin korona

Nga 7.064  teste të bëra të refugjatëve dhe emigrantëve gjatë akomodimit të tyre në kapin e ri...

Muriq pozitiv me Covid-19, mund të humbas ndeshjen mes Kosovës dhe RMV-së

Lajmi i fundit i cili erdhi nga klubi italian Lazio ku u konfirmua se sulmuesi kosovar, Vedat...

Zv/kryeministri Dimitrov në vizitën e parë të punës në Bruksel që nga formimi i qeverisë së re

Zëvendëskryeministri për Çështjet Evropiane Nikolla Dimitrov, nesër do të zhvillojë vizitë pune në Bruksel, e cila është...
- Advertisement -

Në Klinikën e Hematologjisë ka përfunduar faza e fundit e procesit të riparimit të institucionit me rikonstruktimin e spitalit ditor. Ky siç kumtojnë nga Ministria e Shëndetësisë, është repart ku bëhet diagnostikimi, terapia dhe kontrolli shumëvjeçar i pacientëve me sëmundje serioze hematologjike, malinje dhe jomalinje.

Krahas rinovimit, thonë në kumtesë, për spitalin ditor të Klinikës për Hematologji janë siguruar aparate të reja dhe pajisje që do të mundësojnë kujdes më të madh shëndetësor në nivel mjaft të lartë, si dhe aparate më bashkëkohore për sterilizimin e ajrit, me rëndësi të posaçme për pacientët dhe personelin dhe respektimin e plotë të standardeve për mbrojtje nga Kovid-19.

- Advertisement -

“Nga fillimi i pandemisë me Kovid 19, në spitalin ditor, të gjitha shërbimet mjekësore janë realizuar në dy turne, sipas rekomandimeve të përcaktuara më parë me qëllim që pacientët të ndjehen të sigurt dhe të mbrojtur në Klinikë. Me protokolle të vëzhguara rreptësisht, deri në fund të korrikut të këtij viti janë realizuar gjithsej 9310 ditë spitalore”, thuhet në kumtesën e Ministrisë së Shëndetësisë. 

- Advertisement -
  • Tags
  • 4

Mbi 200 emigrantë në Lezbos janë të infektuar me virusin korona

Nga 7.064  teste të bëra të refugjatëve dhe emigrantëve gjatë akomodimit të tyre në kapin e ri të përkohshëm Kara Tepe në...

Muriq pozitiv me Covid-19, mund të humbas ndeshjen mes Kosovës dhe RMV-së

Lajmi i fundit i cili erdhi nga klubi italian Lazio ku u konfirmua se sulmuesi kosovar, Vedat Muriqi ka rezultuar pozitiv me...

Zv/kryeministri Dimitrov në vizitën e parë të punës në Bruksel që nga formimi i qeverisë së re

Zëvendëskryeministri për Çështjet Evropiane Nikolla Dimitrov, nesër do të zhvillojë vizitë pune në Bruksel, e cila është edhe vizita e parë në...

MAPAS: Skadon afati për dorëzimin e Deklaratës për anëtarët me stazh të privilegjuar

Agjencia për mbikëqyrje të financimit kapital të sigurimit pensional (MAPAS),informon publikun е gjerë se skadon afati për dorëzimin e Deklaratës për vazhdimin...

Osmani: Edhe Bullgaria ka interes rajonal për tu integruar në BE

Shefi i Diplomacisë Bujar Osmani sot deklaroi se është optimist  që Komisioni  i përbashkët maqedono-bullgar për çështje arsimore dhe historike do të...
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -