Pendarovski: Gjuha dhe kultura janë fundamentale, mohimi i tyre nënkupton përpjekje për asgjësimin e përkatësisë etnike

TË FUNDIT

“Gur pas guri bëhet kalaja, fjalë pas fjale nis belaja”, tha Ali Ahmeti për debatin Rama-Basha në Shqipëri për çështjen e Shtëpisë së Verdhë

Pas shpërthimit të debatit në Shqipëri, mes kryeministrit Rama dhe kryedemokratit Lulzim Basha për Shtëpinë e Verdhë,...

Procesi gjyqësor në Hagë, kundër individëve apo kundër UÇK-së? Flet ish-pjesëtari i UÇK-së Ali Ahmeti

Kryetari i BDI-së dhe ish-pjesëtari i UÇK-së, Ali Ahmeti në emisionin Click Plus tha se ai nuk...

Gjykata Speciale nuk është e Kosovës, është ndërkombëtare, thotë kreu i BDI-së Ali Ahmeti në Click Plus

Gjykata Speciale nuk është e Kosovës, por është ndërkombëtare, tha në emisionin Click Plus në TV21, kryetari...

Fshati Zajaz Xhuma me infrastrukturë të lënë pas dore! Ahmeti pyetjen e sheh si provokuese

Në emisionin Click Plus në TV21, ku i ftuar është kryetari i BDI-së, Ali Ahmeti u pyet...

SHBA-ja e zhgënjyer me bllokadën bullgare ndaj Maqedonisë së Veriut

Shpresojmë që Maqedonia e Veriut të vazhdojë me procesin e anëtarësimit në Bashkimin Evropian. Ne e kemi...

Shefi i shtetit Stevo Pendarovski me anë të një kumtese me shkrim, duke uruar 22 nëntorin – Ditën e Alfabetit të Gjuhës Shqipe thekson se gjuha dhe kultura janë fundamentale të çdo populli.

Ai më tutje shkruan se mohimi i tyre nënkupton përpjekje për asgjësimin e përkatësisë etnike.

Presidenti Stevo Pendarovski mes tjerash shkruan:


“Jemi krenar që Dita e Alfabetit së Gjuhës Shqipe tashmë 14 vite është festë shtetërore me të cilën krenohen jo vetëm shqiptarët, por edhe të gjithë qytetarët e atdheut tonë.


Gjuha dhe kultura janë fundamentale të çdo populli, mohimi i tyre nënkupton përpjekje për asgjësimin e përkatësisë së tyre etnike. Në shekullin XXI përpjekjet e tilla nuk mund të gjejnë vend dhe janë të dështuara.


Do të doja të shfrytëzojë rastin që edhe në kohë krize të shkaktuar nga pandemia me Kovidit -19 edhe një herë apeloj të mbetemi të bashkuar, solidar dhe të përgjegjshëm dhe të mbrojmë veten, më të afërmit tanë dhe të gjithë komunitetin.
Gëzuar 22 Nëntorin, Ditën e Alfabetit së Gjuhës Shqipe”.

TË NGJAJSHME