Parashikimi i motit

TË FUNDIT

Paradite moti do të jetë me vranësira të ndryshueshme, vende-vende në pjesët jugperëndimore ende do të ketë kushte për reshje të dobëta të dëborës. Gjatë ditës moti do të jetë me diell deri në vranësira të matura lokale. Do të fryjë erë e përforcuar veriore, më e shprehur përgjatë Vardarit. Temperatura maksimale do të jetë në interval prej -3 deri 3, ndërsa aji maksimale do të mbërrijë prej 6 deri 14 gradë.

Në Shkup, moti do të jetë me diell deri në vranësira mesatare dhe me erë mesatare herë pa herë të përforcuar nga drejtimi verior. Temperatura minimale do të bjerë deri 1 gradë, ndërsa ajo maksimale do të mbërrijë deri 10 gradë Celsius.

Vijon një periudhë e motit të qëndrueshëm me rritje të temperaturave ditore. Temperaturat e mëngjesit deri të dielën në disa vende do të jetë negative dhe nën mesataren për këtë periudhë të vitit.

TË NGJAJSHME