Array

Nesër në Gërmi thithet kanabis, priten arrestime masive

Must Read

Pakoja e katërt ekonomike peshon 350 milionë euro, njofton ministri i Ekonomisë Bekteshi

Ministri i Ekoonomisë, Kreshnik Bekteshi, përmes Facebookut të tij ka njoftuar se është caktuar shuma e mjeteve...

Monstra, ekspertja ka falsifikuar ekspertizën? Dëshmitarja Nikollovska me deklarata konfuze, Raufi do e padisë

https://youtu.be/IVglfJbP16I Snezhana Nikollovska, ekspertja e cila ka bërë analizën e dheut ku...

Takim Besimi-Bërnz: SHBA është partneri ynë më i rëndësishëm strategjik

Shtetet e Bashkuara të Amerikës janë një nga partnerët më të rëndësishëm strategjikë të Republikës së Maqedonisë së Veriut....
- Advertisement -

Ditë më parë është lajmëruar se në Gërmi do të organizohet një ngjarje ku do të ketë konsumim kolektiv të kanabisit, kurse Policia e Kosovës njofton se do të ndërmarrë të gjitha masat e parashikuara me ligj.

Ngjarja ishte lajmëruar më herët, me anë të një eventi publik në Facebook, ku pothuajse 5,000 persona kanë konfirmuar pjesëmarrjen.
Një ditë para ngjarjes, Policia e Kosovës ka konfirmuar për Koha.net se ka informacion për këtë organizim.
“Policia e ka një informacion të tillë. Posedimi dhe përdorimi i substancave narkotike sanksionohet me ligj. Andaj, policia, duke u bazuar në kompetencat dhe autoritetin policor, do të ndërmarrë të gjitha veprimet e nevojshme që të funksionojë zbatimi i ligjit”, ka thënë zëdhënësi i PK-së, Daut Hoxha.
“Njëkohësisht, policia njofton të gjithë ata individë apo grupe që bien ndesh me ligjin se do të përballen me masa sanksionuese konform ligjeve në fuqi”, tha Hoxha për koha.net.
​ “Share/Love – 4/20 Prishtina” është emri i një eventi të krijuar në Facebook, i cili përshkruan ngjarjen që jo zyrtarisht njihet si “Dita Ndërkombëtare e Kanabisit”.
Termi 4/20 për herë të parë është përdorur në San Rafael, Kaliforni të SHBA-ve, në vitin 1971. Një grup njerëzish në San Rafael asokohe kanë pasur në plan që të kërkojnë për disa bimë kanabisi, për të cilët ata kishin dëgjuar.
Ata e kishin vendosur vendtakimin e tyre në një statujë afër një gjimnazi në atë qytet, çdo ditë, në ora 4:20.
Ky grup i referohej planit të tyre si “4:20”, term ky që më pas u përdorë si sinonim i konsumimit të marijuanës.
Duke u lidhur me këtë ngjarje, tash e sa kohë në disa vende të Amerikës, më 20 prill të çdo viti mblidhen që të festojnë dhe konsumojnë kanabis, kryesisht në ambiente të hapura – parqe.
Si duket, kjo ngjarje amerikane pritet të manifestohet edhe në Kosovë.

- Advertisement -

Pakoja e katërt ekonomike peshon 350 milionë euro, njofton ministri i Ekonomisë Bekteshi

Ministri i Ekoonomisë, Kreshnik Bekteshi, përmes Facebookut të tij ka njoftuar se është caktuar shuma e mjeteve për pakon e katërt ekonomike,...

Monstra, ekspertja ka falsifikuar ekspertizën? Dëshmitarja Nikollovska me deklarata konfuze, Raufi do e padisë

https://youtu.be/IVglfJbP16I Snezhana Nikollovska, ekspertja e cila ka bërë analizën e dheut ku ka ndodhur vrasja e pesëfishtë...

Takim Besimi-Bërnz: SHBA është partneri ynë më i rëndësishëm strategjik

Shtetet e Bashkuara të Amerikës janë një nga partnerët më të rëndësishëm strategjikë të Republikës së Maqedonisë së Veriut. Marrëdhëniet e shkëlqyera politike midis...

Takim i Bytyqit dhe Bekteshit me Poçivalshek: Sllovenia dhe Maqedonia e Veriut janë vende mike me bashkëpunim të fortë ekonomik

Gjatë vizitës zyrtare të delegacionit të udhëhequr nga presidenti slloven, Borut Pahor, zëvendëskryeministri për çështje ekonomike, koordinim me resorët ekonomikë dhe investimet...

Pakoja e katërt e masave, të dielën pasdite! Disa masa vlejnë deri në vitin 2021 paralajmëroi kryeministri

https://youtu.be/YhdxBxKdxAk Deri të dielën pasdite, Qeveria do ta prezantojë pakon e katërt të ndihmës ekonomike, paralajmëroi kryeministri...
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -