Зошто Мендух Тачи не оди на лидерски средби? – „Не сакаме да бидеме дел од албанскиот политички маскенбал“

НАШ ПРЕДЛОГ

„Го следат мојот мобилен телефон и така ја дознаваат мојата локација, Чулев веќе го соопшти тоа на прес конференција“, рече Мицкоски

„Не само и физички, го следат и мојот мобилен телефон“, рече Мицкоски околу вчерашните случувања кога беше...

Мицкоски: Чета на МВР дојде, како во центарот на градот да имаше терорист

Христијан Мицкоски, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, со коментар околу припадниците на МВР кои вчера дојдоа во Дебар Маало...

ВИДЕО: „Добро си поминав во кафана, исто како и претходно, сите ме прифаќаат“, рече Мицкоски

„Добро си поминав во кафана, исто како и претходно, сите ме поздравуваат“, рече Мицкоски во вечерашното гостување...
- Реклама -

На прашањето зошто не учествува на лидерските средби, лидерот на ДПА, Мендух Тачи одговор со шега:

„Јас сум лекар. Али и Зијадин за мене се сомнителни од здравствен аспект“, посочи Мендух Тачи.

- Реклама -

Потоа ја кажа причината зошто не оди во вила Водно каде лидерите на партиите дискутираат за датумот за избори.

„Средбите кај Претседателот претставуваат компромитирачка глетка за албанските политички сили. Две македонски партии, а 5 или 6 албански“, додава Тачи.

За тоа Тачи вели дека виновен е претседателот Стево Пендаровски.

„Има желба да манипулира дека не ги почитува бројките, не ја почитува застапеноста и дека на таа средба јас имам кажано дека не сакаме да учествуваме на овие средби и да бидеме дел од маскенбалот на албанската политика“, посочи Тачи.

На двете лидерски средби Тачи не учествуваше туку како претставник го испрати потпретседателот на партијата, со цел, како што вели да  не се создаде мислење дека ДПА е незаинтересирана. И синоќа во Клик Плус се дебатираше за големиот број албански лидери на средбите.

„Јас би ги замолил сите опозициски партии да се договорат и да одредат некој претседател или лидер на опозицијата“, вели Крешник Бектеши.

„Гласачите ќе ја направат таа определба. Тие лидери ќе продолжат а другите ќе исчезнат или ќе се обединат“, истакна Фљакрон Беџети.

Тачи не е прв кој изрази незадоволство за големиот број албански партии.

„Срамота е за Албанците! 6 албански делегации, а само две македонски. Една од опозиција, и една од власт. Доаѓа Беса со шест луѓе, бидејќи не си веруваа меѓу себе. Доаѓа Села со 3 или 4, доаѓа г.Тачи со 2 или 3, оди Али Ахмети со 2 или 3, доаѓа Гзим Острени со 2 и 3. Срамота“, порача Али АХмети. 

На лидерските средби кај Претседателот поканети се македонските партии од власта и опозицијата кои на последните парламентарни избори со независни листи освоиле пратенички мандати. 

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

Мицкоски: Чета на МВР дојде, како во центарот на градот да имаше терорист

Христијан Мицкоски, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, со коментар околу припадниците на МВР кои вчера дојдоа во Дебар Маало каде што беше „фатен“ во...

ВИДЕО: „Добро си поминав во кафана, исто како и претходно, сите ме прифаќаат“, рече Мицкоски

„Добро си поминав во кафана, исто како и претходно, сите ме поздравуваат“, рече Мицкоски во вечерашното гостување на „КликПлус“ на ТВ21 откако...

Мицкоски: Останав во Скопје, викендов ќе го минам карантински, работно

Христијан Мицкоски, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ е гостин во „КликПлус“ на ТВ21. Дебатираме на повеќе теми, а на прашањето дали планира да замине...

Желино се жали поради полицискиот час, Сејдиу: Во последните 10 дена, немаме ниту еден случај на Ковид-19

Желино се жали - зошто во општината е воведен полициски час, кога нема зголемување на бројот на заразени? Градоначалникот, Блерим Сејдиу, вели...