Array

„Златната топка“ за 2018 година во рацете на Лука Модриќ

НАШ ПРЕДЛОГ

Словенците случајно открија голема плантажа со марихуана вредна 2 милиони евра

Повеќе од два милиони вреди марихуаната која ја заплениле полицајци од словенската покраина Помурје.

Временска прогноза: Променливо облачно и нестабилно со пороен дожд – дневната температура од 25 до 30 степени

Времето во земјава ќе биде променливо облачно и нестабилно со пороен дожд, грмежи и засилен ветер. Локално...

Дневен хороскоп за сабота (8. август 2020)

Овен Работа: Работата ви е приоритет и максимално сте посветени за остварување на добри...

Капитенот на хрватската репрезентација и член на Реал Мадрид Лука Модриќ, е овогодинешниот освојувач на „Златната топка“, која престижниот „Франс Фудбал“ ја доделува на најдобриот играч за изминатата година.

- Реклама -

Со тоа Модриќ ја прекина десетгодишната доминација на двоецот Роналдо – Меси, кој беше неприкосновен на врвот.

- Реклама -

Модриќ ја освои Лигата на шампионите со Реал, и беше еден од заслужните за тој успех, а исто така ја предводеше својата селекција до финалето на Светското првенство во Русија.

- Реклама -

Тој претходно ја освои наградата за најдобар играч на Мундијалот, за најдобар играч во Европа според УЕФА, потоа најдобар играч на Светот во изборот на ФИФА.

На второто место се најде Кристијано Роналдо, додека трет беше Антоан Гризман од Атлетико Мадрид и од францускиот национален тим.

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

Временска прогноза: Променливо облачно и нестабилно со пороен дожд – дневната температура од 25 до 30 степени

Времето во земјава ќе биде променливо облачно и нестабилно со пороен дожд, грмежи и засилен ветер. Локално процесите ќе бидат во форма...

Дневен хороскоп за сабота (8. август 2020)

Овен Работа: Работата ви е приоритет и максимално сте посветени за остварување на добри резултати на ова поле.

Бројот на смртни случаи во авионската несреќа се зголеми на 17

Најмалку 17 лица, меѓу кои и двајца пилоти, загинаа денеска во авионската несреќа на аеродромот Каликут во индискиот град Керала, пренесува „Ер...

Ако сите албански партии бидат во власта – Хоџа ќе лобира Движењето Беса да замине во опозиција

Ако сите албански партии влезат во Владата, тогаш ќе лобирам Движењето БЕСА да излезе во опозиција. Ова го...