НАЈНОВА ВЕСТ

Потврдени 52 нови случаи на ковид 19, починати 4 лица – вкупната бројка на...

Министерството за здравство информира дека денеска Институтот за јавно здравје регистрира 30 оздравени пациенти во: Скопје-16, Тетово-10, Велес-1, Охрид-2, Кратово-1.

Зибери: Никогаш не го ставаме политичкиот интерес пред здравјето на луѓето

НАШ ПРЕДЛОГ

Од 1-ви јули нова авиолинија Скопје – Салцбург

Визер ја проширува својата мрежа на дестинации од Меѓународниот Аеродром Скопје. Oд 1-ви јули...

Комисијата за заразни болести не одредува термин, туку протокол за одржување на изборите, вели Филипче

Министерот за здравство Венко Филипче денеска изјави дека од Комисијата за заразни болести не било побарано да...

Карантински мерки за дел од од скопските општини ако расте бројот на новозаразени од коронавирус

Скопските општини Сарај, Чаир, Бутел, Аеродром и Гази Баба, можно е да бидат ставени во карантин доколку...

Кандидатот за пратеник на ДУИ, Арбен Зибери во дебатниот магазин „EUclick“ на ТВ21 истакна дека тие никогаш не го ставаат политичкиот интерес пред здравјето на луѓето.

„Никогаш не го стававме политичкиот интерес пред здравјето на луѓето, бидејќи веруваме и сметаме дека во моментов најважно е да го зачуваме здравјето на сите наши граѓани, што помалку пациенти да имаме во болница, помалку заразени со Ковид-19 и да ја добиеме борбата против невидливиот непријател, кој за жал одзема и човечки животи, а носи и економски компликации. Јасно е дека многу луѓе можат да останат без нивните работни места, па затоа уште од почетокот на пандемијата па сѐ до денеска, никогаш, како што реков, наш интерес не биле партиските калкулации. Секогаш примарен интерес за нас било – зачувување на здравјето на населението на Република Северна Македонија“, истакна Зибери.

- Advertisement -
- Advertisement -

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

Комисијата за заразни болести не одредува термин, туку протокол за одржување на изборите, вели Филипче

Министерот за здравство Венко Филипче денеска изјави дека од Комисијата за заразни болести не било побарано да каже термин, туку протокол за...

Карантински мерки за дел од од скопските општини ако расте бројот на новозаразени од коронавирус

Скопските општини Сарај, Чаир, Бутел, Аеродром и Гази Баба, можно е да бидат ставени во карантин доколку во следните денови расте бројот...

Филипче: Ќе воведеме повторно рестрикции доколку епидемиолошката состојба тоа го наложи

Министерот за здравство Венко Филипче порача дека  повторно ќе бидат воведени рестрикции во некои места ако тоа го наложи епидемиолошката состојба. Тоа...

Извештај на Светска банка: Стапката на сиромаштија се очекува да порасне околу 20 отсто

Симулациите на Светска банка предвидуваат стапката на сиромаштија да порасне од околу 17 отсто во 2019 до околу 20-23 отсто во 2020...
- Advertisement -

НА ИСТА ТЕМА

- Advertisement -