НАЈНОВА ВЕСТ

101 новозаразени, 4 лица починаа од коронавирус – биланс за последните 24 часа

Во последните 24 часа се направени 974 тестирања, а регистрирани се 101 нов случај со Ковид-19 и тоа во: Скопје-59, Куманово-12, Штип-7,...

Земјотресот во Грција регистриран и од сеизмолошката мрежа во Македонија (ФОТО)

НАШ ПРЕДЛОГ

Полициски службеници синоќа правеле забава во кратовското село Куклица

Без почитување на препораките и мерки за заштита од КОВИД-19 синоќа полициски службеници правеле забава во кратовското...

Закани за бомби во трговски центри и училишта во Санкт Петербург

Неколку трговски центри и училишта во рускиот град Санкт Петербург добија закани со бомби, изјави неименуван полициски...

Османи: Вонредната состојба да се искористи за максимален фокус врз здравственото прашање, но и за комуникација меѓу партиите

 Овие две недели треба да се искористат за максимален фокус на здравственото прашање, како и за комуникација...

Силниот земјотрес со 5,8 степени според Рихтеровата скала кој се случи ноќеска после полноќ во јужно од Грција, во Средоземното море, бил регистриран и од сеизмолошката мрежа во Македонија.

Најсилно бил почувствуван во охридскиот регион, каде што имал интензитен од три степени.

- Реклама -

„Телеметриската сеизмолошка мрежа на Република Македонија, со станици во Скопје, Валандово, Охрид, Штип и Пехчево, одржувана од Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје, веднаш после полноќ, на 21.5.2020 година во 00 часот и 43 минути, локално време, регистрира земјотрес чии епицентар се наоѓа 760 km јужно од Скопје во Средоземно Море. Земјотресот имаше локална Рихтерова магнитуда ML5.8, а беше почувствуван и во нашата држава со интензитет од II-III степени според Европската макросеизмичка скала.“, велат од Сеизмолошоката опсерваторија.

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

Закани за бомби во трговски центри и училишта во Санкт Петербург

Неколку трговски центри и училишта во рускиот град Санкт Петербург добија закани со бомби, изјави неименуван полициски извор. –...

Османи: Вонредната состојба да се искористи за максимален фокус врз здравственото прашање, но и за комуникација меѓу партиите

 Овие две недели треба да се искористат за максимален фокус на здравственото прашање, како и за комуникација меѓу политичките партии, за да...

Затворена уште една конфекција во Штип поради вработен позитивен на коронавирус

По состанокот со кризниот штаб, градоначалникот на Штип, Благој Бочварски напомена дека од денеска 336 граѓани се во изолација што е најголема...

Избрана новата Влада на Косово предводена од Авдулах Хоти

Собранието на Косово со 61 глас „за“ 24 „против“ и еден „воздржан“ ја избра новата влада, која ќе ја води кандидатот на...