Заврши дијалогот „Жан моне“ – странките задоволни, не се решени главните прашања

НАШ ПРЕДЛОГ

Многу жалби доставени до Омбудсманот – кичевските административци без решенија, се жалат од пензинскиот фонд

Граѓаните кои не успеваат да завршат работа во државните институциите, се обраќаат во канцеларијата на Народниот правобранител.

Има начелен договор помеѓу Заев-Ахмети – проблем сѐ уште претставува премиер Албанец

Пред повеќе од една недела лидерите на СДСМ, Зоран Заев и  ДУИ, Али Ахмети ги почна преговорите...

До трето одделение во клупи, другите онлајн – ЕУ Клик: Коронавирусот и образованието

Првачињата, учениците од второ и трето оделение ќе седанат во училишните клупи, а пак другите ќе следат...

Заврши и третата средба на дијалогот „Жан Моне“. Претседателот на Собранието, Талат Џафери рече дека со консензус се решени техничките прашања на Собранието како што се : календарот на Собранието, ограничување за 3 дена на дебатата на пленарна седница, користењето на европското знаменце и времетраењето на говорите. Но, спорните прашања за Деловникот на Собранието, како што е името на законодавната институција, останува да ги реши новиот парламентарен состав по изборите.

- Реклама -

Европратениците, Илхан Ќучук и Андреас Шидер, дијалогот меѓу партиите го оценија како продуктивен оценувајќи дека се усогласени правила за Собранието да биде поефикасно и за да се избегнат можностите за блокади.

- Реклама -

Координаторот на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ Никола Мицевски истакна дека едно од поважните прашања е решено – злоупотребата на европското знаменце во законите на Владата.

- Реклама -

И Јован Митревски од СДСМ изрази задоволство од дијалогот меѓу странките.

Во процесот Жан Моне, во присуство на европратениците и пратениците од земјата, преку дијалог и консензус, странките имаа дебата за Деловникот, независноста на законодавната институција и буџетската независност за подобро работење.

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

Има начелен договор помеѓу Заев-Ахмети – проблем сѐ уште претставува премиер Албанец

Пред повеќе од една недела лидерите на СДСМ, Зоран Заев и  ДУИ, Али Ахмети ги почна преговорите за коалиција. Не е кажано...

До трето одделение во клупи, другите онлајн – ЕУ Клик: Коронавирусот и образованието

Првачињата, учениците од второ и трето оделение ќе седанат во училишните клупи, а пак другите ќе следат онлајн настава од дома. Ова...

Кредитите ќе мора да се вратат – фирмите ќе бидат обесштетени, ако има пари од стечајот

Граѓните дефинитивно ќе треба да ги вратат кредитите земени преку Еуростандард банка, иако допрва ќе треба да се утврди на кој начин...

Регистрирани 141 нови случаи на ковид 19 – вкупната бројка на дијагностицирани е 12653, оздравени 93 пациенти – починати 4 лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2006 тестирања, а регистрирани се 141 нови случаи на ковид-19 во:...