Завршена изградбата на кружниот тек во Чаир

НАШ ПРЕДЛОГ

Каде се „кршат копјата“ меѓу ДУИ и СДСМ? – Ахмети инсистирал првата година од новата Влада премиер да биде Албанец

Не само позицијата за премиер Албанец, копјата меѓу СДСМ и ДУИ во преговорите се кршат и за...

Интервентни единици и војска се распоредуваат во центарот на Минск

Белоруски интервентни единици и воени сили пристигнуваат во центарот на Минск, а припадници на интервентната полиција се...

Скопскиот аеродром „мост на корона“ за Европа – 24 патници од летот Скопје-Турку позитивни на ковид-19

24 патници од летот Скопје-Турку, Финска, биле позитивни на коронавирус. Тие во саботата полетале од Скопје кон...

Вчера и официјално заврши техничкиот прием и означување на кружниот тек што се наоѓа во Чаир на улицата „Кемал Сејфула“. Како што соопшти денеска градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов кој го посети кружниот тек, изградбата траеше изминативе неколку месеци, а вредноста е 20 милиони денари.

- Реклама -

-Станува збор за инвестиција која ќе овозможи на граѓаните од овој дел на градот поголема безбедност во сообраќајот имајќи предвид дека во непосредна близина на овој кружен тек се наоѓа основното училиште „Петар Здравковски Пенко“, средното училиште „Арсени Јаков“ и поликилината Чаир, што самата оваа поранешна раскрсница, а сега кружен тек, го правеше сериозно и прометен и небезбеден за граѓаните, рече Шилегов.

- Реклама -

Тој додаде и дека на ова место во целост е изведена и велосипедска патека со цел овозможување на алтернативниот сообраќај, која во текот на сезоната ќе се продолжи и по улицата „Кемал Сејфула“, со цел алтернативно приклучување на овој дел од градот во вело системот на Град Скопје.

- Реклама -

Според Шилегов, инвестирањето на северниот дел од градот во инфраструктурата е многу важен за развојот на самиот град, и за обезбедување соодветни услови за живот на граѓаните.

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

Интервентни единици и војска се распоредуваат во центарот на Минск

Белоруски интервентни единици и воени сили пристигнуваат во центарот на Минск, а припадници на интервентната полиција се упатија по Авенијата Независност кон...

Скопскиот аеродром „мост на корона“ за Европа – 24 патници од летот Скопје-Турку позитивни на ковид-19

24 патници од летот Скопје-Турку, Финска, биле позитивни на коронавирус. Тие во саботата полетале од Скопје кон јужниот град во Финска, и...

Шилегов најави: Наскоро ДИНО парк во скопската зоолошка

Градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов на својот Фејсбук профил објави неколку видеа од монтажни диносауруси, за кои вели дека многу наскоро ќе...

Џафери за ТВ21: Неуставно е доделување на мандат без да биде избран претседател на Собрание

Претседателот на Собранието, Талат Џафери во емисијата „10 МИНУТИ“ на ТВ21 истакна дека според Деловникот, неуставно е доделувањето на мандат без да...