Заев подготвен да се обедини со Мицкоски против ДУИ, коментираа Бујар Османи и Аријанит Хоџа

НАШ ПРЕДЛОГ

Каде се „кршат копјата“ меѓу ДУИ и СДСМ? – Ахмети инсистирал првата година од новата Влада премиер да биде Албанец

Не само позицијата за премиер Албанец, копјата меѓу СДСМ и ДУИ во преговорите се кршат и за...

Интервентни единици и војска се распоредуваат во центарот на Минск

Белоруски интервентни единици и воени сили пристигнуваат во центарот на Минск, а припадници на интервентната полиција се...

Скопскиот аеродром „мост на корона“ за Европа – 24 патници од летот Скопје-Турку позитивни на ковид-19

24 патници од летот Скопје-Турку, Финска, биле позитивни на коронавирус. Тие во саботата полетале од Скопје кон...

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев на телевизиска дебата на ТВ24 изјави дека тој ќе биде следниот премиер на Северна Македонија и доколку ДУИ продолжи со условот за премиер Албанец, тој е подготвен да размени пратеници и со ВМРО-ДПМНЕ.

- Реклама -

Но, со ова пресметка на Заев не се согласува Мицкоски.

- Реклама -

За изјавата на Заев, го прашавме и коалицискиот партнер на СДСМ, Движење Беса. Аријанит Хоџа не гледа проблем во изјавата на Заев, туку во начинот на кој ДУИ ја претстави идејата за премиер Албанец.

- Реклама -

„Начинот на кој се импонира во сцена предлогот од страна на ДУИ и тоа не кога беа прогласени изборите на 12 април, туку сега, едноставно е реторика за да се спаси од неуспехот кој го гледаме секој ден.“, рече Хоџа.

Коментираа и од ДУИ. Портпаролот Бујар Осамни вели дека изјавата на Заев е предизборна реторика и може да се смени по 15 јули.

„Колку такви говори сме слушнале пред сите изборите, пред изборот на претседател на Собранието, пред уставните измени, пред Законот за јазиците, пред секое наше постигнување. Но, тоа што ветивме и го реализиравме. Затоа велам, тие се најголеми промотори на ова идеја. Секој ден повеќе им паѓа маската.“, вели Османи.

Идејата за размена на пратеници меѓу Заев и Мицкоски дојде откако ДУИ условува за да биде дел од Владата за премиер да биде избран Насер Зибери.

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

Интервентни единици и војска се распоредуваат во центарот на Минск

Белоруски интервентни единици и воени сили пристигнуваат во центарот на Минск, а припадници на интервентната полиција се упатија по Авенијата Независност кон...

Скопскиот аеродром „мост на корона“ за Европа – 24 патници од летот Скопје-Турку позитивни на ковид-19

24 патници од летот Скопје-Турку, Финска, биле позитивни на коронавирус. Тие во саботата полетале од Скопје кон јужниот град во Финска, и...

Шилегов најави: Наскоро ДИНО парк во скопската зоолошка

Градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов на својот Фејсбук профил објави неколку видеа од монтажни диносауруси, за кои вели дека многу наскоро ќе...

Џафери за ТВ21: Неуставно е доделување на мандат без да биде избран претседател на Собрание

Претседателот на Собранието, Талат Џафери во емисијата „10 МИНУТИ“ на ТВ21 истакна дека според Деловникот, неуставно е доделувањето на мандат без да...