Заев: Немаме директна комуникација за датумот за избори, верувам дека ќе се одржи лидерска средба

НАШ ПРЕДЛОГ

„Мерките се купи ден – продај политика, тие уште повеќе ќе го прошират коронавирусот“, рече Мицкоски

Христијан Мицкоски, претседателот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ ги коментираше и мерките за заштита за ширење на коронаируст. Тој...

„Денеска се создаде метеж поради доцното објавување на полицискиот час, тоа ќе ја влоши ситуацијата“, рече Мицкоски

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски вечерва во „КликПлус“ на ТВ21 рече дека Владата доцна ги објавила мерките...

„За неполн час вчера се создаде полициски кордон кој требаше да ме лови мене додека ручав со пријателите – се виде кој владее со...

Христијан Мицкоски, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ околу работата на полицијата. Тој вечерва во „КликПлус“ на ТВ21 рече дека...
- Реклама -

Немаме директна комуникација меѓу нас. Верувам дека ќе се одржи лидерска средба, заради тоа што можноста за одржување на лидерска средба навистина е до истекот на вонредната состојба. Кога ќе помине вонредната состојба останува неизвесноста дали ќе има нова или не, изјави денеска лидерот на СДСМ, Зоран Заев одговарајќи на новинарско прашање дали има комуникација со лидерот на опозицијата и дали ќе има нова лидерска средба.

Тој уште еднаш апелираше за трезвеност, опозицијата да ја прифати одговорноста и да се постигне договор изборите да се одржат во најбрзо можно време, односно пред почетокот на летото.

- Реклама -

Според Заев, се што може да се направи на планот околу договор е до 30 мај и доколку нема прогласување нова вонредна состојба од 31 мај почнуваат да течат 22 преостанати денови од изборните рокови за да се одржат изборите на 21 јуни.

Прашан дали се уште останува изборите да се одржат на 21 јуни или пак е можен некаков компромис доколку Комисијата за заразни болести смета дека е премногу рано, Заев одговори доколку здравствените власти и здравствените експерти кажат дека е премногу рано, тогаш таа одлука ќе се почитува до крај.

Тој додаде дека СДСМ сака да постигне договор со опозицијата и со сите учесници на изборите.

-Досега постигнавме договор од тоа дали треба да одиме на избори, до датумот на изборите, распуштањето на парламентот, сите заедно поднесовме кандидатски листи, листите се прифатени од ДИК, завршено е жребувањето и сето тоа е завршено. Треба да се дозавршат преостанатите 22 денови. Остануваме отворени се додека можеме, а тоа е 30 мај, до завршувањето на вонредната состојба и доколку нема нова вонредна состојба не зависи од Заев, Ахмети или Гаши, кои сме владеачки партии, не зависи од нас, зашто се работи за Устав и закон, рече лидерот на СДСМ.

Уставот и законот мора да се почитуваат, бидејќи во демократска држава тоа е приоритет. Доколку тие не се почитуваат, повтори Заев кој било граѓанин може да ги предизвика пред Уставниот суд и резулатите од изборите и нашата изборна победа. 

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

„Денеска се создаде метеж поради доцното објавување на полицискиот час, тоа ќе ја влоши ситуацијата“, рече Мицкоски

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски вечерва во „КликПлус“ на ТВ21 рече дека Владата доцна ги објавила мерките за полицискиот час.

„За неполн час вчера се создаде полициски кордон кој требаше да ме лови мене додека ручав со пријателите – се виде кој владее со...

Христијан Мицкоски, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ околу работата на полицијата. Тој вечерва во „КликПлус“ на ТВ21 рече дека е познато кој владее со...

Мицкоски: Бројот на заразени со коронавирус четирикратко се зголеми, но никој не сноси одговорност

За бројката на заразени во последните неколку дена, коментираше лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски во „КликПлус“ на ТВ21.

„Ќе ги победам и ќе им покажам како се работи во интерес на државата“, рече Мицкоски

Во „КликПлус“ на ТВ21 Христијан Мицкоски истакна дека е убеден во победа на следните парламентарни избори на ВМРО-ДПМНЕ.