Заев: Мицкоски самиот гледаше како Македонија се мачи 27 години, а го избегна целиот овој процес

Секоја земја посакува да има силна опозиција и посветена власт со здрав процес како во сите нормални и здрави земји, рече Заев на седницата во Собранието.

Заев истакна дека од почетокот кога се отвориле разговорите со Грција секој бил споделен со Мицкоски и ако се најде решение за разговорите тоа да биде со 2/3 мнозинство.

„Ова е тешка и сериозна одлука која ја гарантираат иднината на Македонија, а ВМРО-ДПМНЕ според мене  се за ЕУ и НАТО, и е свесен, знае дека подобар одговор нема да се достине, без договор со Грција нема Европа. Сепак од тој аспект лидерот на опозицијата не сакаше да зборува на оваа тема. Мицкоски самиот гледаше како македонија се мачи 27 години а го избегна целиот овој процес.“ рече Заев.

©TV21.TV Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира!