Заев: Македонскиот јазик се официјализира – Муцунски: Одлуката не значи и членство во ЕУ

НАШ ПРЕДЛОГ

Костовски: Сценариото се спремало – тие кои знаеле дека ќе се затвори банката, си ги повлекле парите

Најголемиот акционер во „Еуростандард Банка“, Трифун Костовски денеска на прес конференција посочи дека сценариото се спремало, а...

Бројот на активни случаи од ковид-19 намален под 3.000 – пристапот на широко тестирање дава резултати

Институтот за јавно здравје денес регистрира намален број на активни случаи – 2950. После подолг период бројот...

Што по затворањето на Еуростандард банка? Прес на најголемиот акционер Трифун Костовски

Што по затворањето на Еуростандар банка? Во продолжение во живо прес конференција на најголемиот...

Утврдувањето на драфт верзијата на преговарачката рамка е потврда дека чекориме кон Европската унија и заедно со членството во НАТО се остваруваат стратешките цели на нашата земја. Ова го изјави лидерот на СДСМ Зоран Заев кој истакна дека преговарачката рамка е и признание за македонскиот јазик, кој се официјализира во Европската унија и со тоа станува дел од големото европско семејство.

- Реклама -

„Македонскиот јазик е наведен како јазик на кој треба да се преведе европското законодавство пред да станеме држава членка на Европската унија. Ова е уште една потврда и признание за македонскиот јазик. Ова нека биде и апел да запрат со лагите оние кои со месеци лажеа и велеа дека сме го изгубиле јазикот и да престанат да ни го навредуваат и омаловажуваат јазикот нарекувајќи го северџански“, истакна Зоран Заев.

- Реклама -

Иако велат дека е за поздравување секој чекор напред кон Европската унија, сепак, од опозициската ВМРО-ДПМНЕ не гледаат голем простор за славење и еуфорија од самото утврдување на преговарачката рамка. Партискиот секретар за меѓународна политика Тимчо Муцунски го негира тврдењето на Заев во однос на македонскиот јазик.

- Реклама -

„Наведениот чин не значи дека Македонија истовремено има добиено и датум за отпочнување на преговори за членство во Европската унија. Тоа што денес СДСМ го претстави како вонреден успех е само предлог текст за преговарачка рамка. Лажна вест е фактот дека македонскиот јазик санал официјален јазик на Европската унија. Тоа ќе се случи токму во моментот кога нашата земја ќе стане полноправна членка на Европската унија“, посочи Тимчо Муцунски.

Преговарачката рамка беше утврдена вчера и тоа на првиот ден од германското претседателство со Европската унија. Преговорите започнуваат со првата Меѓувладина конференција со отворање на поглавјето 23 кое се однесува на правосудство и темелни права и поглавјето 24 на правото и правната држава,слобода, економски критериуми и реформи на јавна администрација. Одлуката за почеток на преговорите беше донесена во март годинава, а Македонија заедно со Албанија ќе бидат првите земји кои ќе ги водат преговорите според новата методологија.

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

Бројот на активни случаи од ковид-19 намален под 3.000 – пристапот на широко тестирање дава резултати

Институтот за јавно здравје денес регистрира намален број на активни случаи – 2950. После подолг период бројот на активни случаи е под...

Што по затворањето на Еуростандард банка? Прес на најголемиот акционер Трифун Костовски

Што по затворањето на Еуростандар банка? Во продолжение во живо прес конференција на најголемиот акционер Трифун Костовски:

Пендаровски -Бежоска: Побрзо да се обесштетат депонентите од „Еуростандард банка“

Сите надлежни институции да вложат максимални напори за обесштетување на депонентите, рече претседателот Стево Пендаровски на денешната средба со гувернерката на Народната...

Во јули и август санкционирани 1529 мотоциклисти

Секторот за сообраќајни работи во Одделот за униформирана полиција при Бирото за јавна безбедност, во координација со организационите единици за контрола и...