Заев и Ципрас: Договорот од Преспа не е само решение за спорот, туку и договор за долгорочно стратешко партнерство и за развој на широк план на односите меѓу двете земји

НАШ ПРЕДЛОГ

Во Кичево само едно основно училиште со дозвола за настава со физичко присуство до деветто одделение

Секторот за образование на општина Кичево соопшти дека од страна на надлежната Комисија само едно општинско основно...

Преглед на состојбата со Ковид-19 во светот

Според најновите податоци, во светот со новиот коронавирус до сега се заразени 33.385.696 лица. Од последици од...

Средства за дезинфекција со поминат рок – Директорот Стојанов: „Не ги користевме“

Ова е магацинот на Центарот за јавно здравје-Скопје. Водејќи се по фотографиите и видеата...
-Реклама-

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Зоран Заев, вечерва, во завршницата на својата дводневна работна посета на Атина, се сретна со лидерот на опозицијата и претседател на Сириза, Алексис Ципрас.

Во таа насока, на средбата беше истакнато дека Република Грција и во европските интеграции на нашата земја останува силен партнер, поддржувач и лобист за успешна завршница на овој процес.

- Реклама -

Договорот од Преспа, беше речено на средбата, не е само решение за спорот за името меѓу двете земји, туку и договор за долгорочно стратешко партнерство и за развој на широк план на односите меѓу двете земји.

Особено значајно е што во претстојниот период се очекуваат значајни политички одлуки за олеснување на иницијативите на бизнис заедниците меѓу двете земји како што се договорите за избегнување на двојното оданочување и за заштита на инвестициите.

- Реклама -

На средбата двајцата соговорници се согласија дека после две години од Договорот од Преспа, конструктивните опоненти на договорот во двете земји прифатија дека станува збор за историски договор од огромно значење за иднината на народите на двете земји.

Средба Заев-Ципрас: Договорот од Преспа не е само решение за спорот со името, туку и договор за долгорочно стратешко партнерство и развој

Gepostet von TV21 am Mittwoch, 16. September 2020

„Њујорк Тајмс“: Трамп со години не плаќал данок на доход

Американскиот претседател Доналд Трамп не платил никаков данок на доход за 10 од 15 години, почнувајќи од 2000 година, бидејќи пријавил дека изгубил...

Кривична пријава против екс градоначалникот на Македонска Каменица

Надворешната канцеларија за криминалистички работи Делчево поднесе кривична пријава против Д.М.(44) од Македонска Каменица поради постоење основи на сомнение за сторено кривично...

Прв ден тест на националната платформа за учење: Пад на системот, учениците не можат да се вклучат

Денеска започна тестирањето на националната платформа за учење, и веднаш уште од првиот ден наиде на проблеми. Најпрво...

Средства за дезинфекција со поминат рок – Директорот Стојанов: „Не ги користевме“

Ова е магацинот на Центарот за јавно здравје-Скопје. Водејќи се по фотографиите и видеата кои пристигнаа до редакцијата на...

Безбедни семејни паркинг зони – бесплатни паркинзи за родители со деца до 3 години и бремени жени

Родители со деца до 3-годишна возраст, како и бремени жени ќе имаат обезбедено слободни бесплатни паркинг места низ градот Скопје. Ова е...