Заев и Ахмети со нова средба, напредок има, викендов преговорите продолжуваат на ниво на партиски секретари

НАШ ПРЕДЛОГ

Родилка и нејзиното бебе починале на гинекологија

Родилка и нејзиното бебе починале вечерва на Клиниката за гинекологија и акушерство во Клиничкиот центар „Мајка Тереза“,...

Обид за убиство!? На Доналд Трамп му пратиле пакет кој содржел отров

На претседателот Доналд Трамп му бил испратен пакет кој содржел отров рицин, пренесува Си-Ен-Ен.

Голем шумски пожар на планината Стогово на непристапен терен

Голем шумски пожар повеќе од пет часа беснее на планината Стогово во Општина Центар Жупа, пренесува Сител....
-Реклама-

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети и лидерот на СДСМ, Зоран Заев, оствариле работна средба, како што се вели во соопштението, во конструктивна атмосфера и заклучиле дека има добри основи за напредок.

На средбата присуствувале секретарите на партиите Љупчо Николовски и Артан Груби.

- Реклама -

Средбата се случила по доделувањето на мандатот на Зоран Заев од страна на претседателот Пендаровски за формирање на Влада со четиригодишен мандат, повторно далеку од очите на јавноста.

Како што се вели во сооштението од ДУИ, на конструктивната и продуктивна средба која траела три часа биле постигнати темелите за напредок, што доведува до евентуален договор за коалиција за нова европска влада посветена на европските интеграции, економија, еднаквост и владеење на правото.

- Реклама -

Разговорите меѓу двете партии ќе продолжат во текот на викендот на ниво на партиски секретари.