НАЈНОВА ВЕСТ

101 новозаразени, 4 лица починаа од коронавирус – биланс за последните 24 часа

Во последните 24 часа се направени 974 тестирања, а регистрирани се 101 нов случај со Ковид-19 и тоа во: Скопје-59, Куманово-12, Штип-7,...

За септември се најавува нов бран, но во исто време се демонтира мобилната болница за Ковид-19

НАШ ПРЕДЛОГ

Бугарската амбасада донираше опрема во Клиничка болница-Битола

Клиничка болница-Битола доби нова заштитна опрема изработена по најсовремена технологија, донација од Генералниот Конзулат и Амбасада на Република Бугарија.

Скопјанец пронајден мртов во стан на булеварот „Партизански одреди“, нема траги на насилство

Седумдесет и шестгодишен скопјанец е пронајден мртов во неговиот стан на булеварот „Партизански одреди“. Не е констатирана...

Граѓаните не треба да аплицираат за домашната платежна картичка – на посебната веб страна ќе можат да проверат дали се корисници

Граѓаните кои ќе бидат корисници на домашната платежна картичка нема потреба да аплицираат или да се пријават...

Оваа болница беше монтирана на почетокот на април за пациентите заразени со коронавирус. По еден месец, Министерството за здравство пред да ја стави во функција, одлучи да ја демонтира. Болницата е сместена веднаш до Инфективната клиника, за во случај капацитетот да биде исполнет, заразените пациенти да се сместат во овие шатори. На прашањето на ТВ21 зошто ја демонтира монтажната болница ако се очекува нов бран на вирусот, министерот Венко Филипче одговори дека добиле донација од Швајцарија и дека сега наместо шатори, се поставени бараки.

Во 12 бараки има вкупно 72 легла.

- Реклама -

„Во случај бројот на заразените со Ковид-19 да се зголеми или во случај на нов бран на вирус, Министерството за здравство планира ако се исполни капацитетот на Клиниката за инфективни болести, пациентите да бидат сместени во овие бараки“, вели репортерката на ТВ21.

Клиниката за инфективни болести располага со 110 кревети. Во изминатото деноноќие се примени 5 нови пациенти со корона, со што вкупната бројка на хоспитализирани е 46, од кои двајца се на респиратори и 4 со отежната клиничка слика.

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

Скопјанец пронајден мртов во стан на булеварот „Партизански одреди“, нема траги на насилство

Седумдесет и шестгодишен скопјанец е пронајден мртов во неговиот стан на булеварот „Партизански одреди“. Не е констатирана насилна смрт, а во извлекувањето...

Граѓаните не треба да аплицираат за домашната платежна картичка – на посебната веб страна ќе можат да проверат дали се корисници

Граѓаните кои ќе бидат корисници на домашната платежна картичка нема потреба да аплицираат или да се пријават за да ја добијат. Соодветните...

Тачи го поздрави изборот на новата косовска Влада

Претседателот на Косово, Хашим Тачи им честита на пратениците во косовското Собрание за изгласувањето на новата Влада, која ќе ја води Авдулах...

Куќата на Хитлер ќе биде пренаменета во полициска станица

Куќата каде што е роден нацистичкиот диктатор Адолф Хитлер, во Браунау, западна Австрија, ќе биде пренаменета во полициска станица. Министерството за внатрешни...