За Косово одлуката на Македонија за задолжителен PCR тест е неправедна

НАШ ПРЕДЛОГ

Донатори се нудат да го купат лекот за Фљора – не сакаат да ги чекаат процедурите на здравствените институции

Не се знае до каде е анализата за ефикасноста на лекот за 20 годишната Фљора Гаши која...

Униформите на полицијата и на албански – Нухиу ги потпиша актите, Владата треба да ги дефинира со декрет

Вала ќе изгледаат двојазичните амблеми на полициските униформи. Министерот за внатрешни работи Агим Нухиу денеска потпишал нормативни...

Уште 20 дена до учебната година – сѐ уште нема одлука како ќе се одвива наставата

Уште 20 дена до 1 септември, првиот училиштен ден од учебната 2020/21, а МОН се уште не...

Косовскиот министер за здравство Арменд Земај во интервју за Т7 истакна дека денешната одлука на Владата, за задолжителен ПЦР тест при влез во Македонија за граѓаните од Косово, Србија, Црна Гора и Босна и Херцеговина, е неправедна.

- Реклама -

„Можеби ова е нов момент. За оваа ситуација не сум информиран, да ви кажам право, сметам дека е неправедна, зошто во периодот кога имаше голем број на случаи во Македонија, со разбирање и соработка помеѓу двата институти, но и во соработка со тамошниот министер, имавме добра соработка за слободно движење на граѓаните, бидејќи ова е економска придобивка“, посочи Земај.

- Реклама -

Тој вели дека за одлуката ќе разговараат и анализираат во текот на утрешниот ден.

- Реклама -

„Можеби ќе биде иста мерка и од Косово за другите држави, но ние имаме внатрешен притисок од нашите граѓани, особено за Албанија“, додава Земај.

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

Униформите на полицијата и на албански – Нухиу ги потпиша актите, Владата треба да ги дефинира со декрет

Вала ќе изгледаат двојазичните амблеми на полициските униформи. Министерот за внатрешни работи Агим Нухиу денеска потпишал нормативни акти амблемите да бидат и...

Уште 20 дена до учебната година – сѐ уште нема одлука како ќе се одвива наставата

Уште 20 дена до 1 септември, првиот училиштен ден од учебната 2020/21, а МОН се уште не донело одлука на кој начин...

Локалите узурпираат јавни површини во Кичево – пазарниот инспекторат и ја префрла вината на полицијата

Преку лето во Кичево локалите и продавачите ги узурпираат тротоарите. Со тоа се отежнува движењето на пешаците кои се принудени да одат...

4 милиони евра загуба за 6 месеци – рент-а-кар бизнисот бара помош од државата

Рент-а-кар бизнисот во Македонија работи со загуба веќе 6 месеци поради пандемијата. Од Здружението за рент-а-кар велат дека за 85% е намален...