НАЈНОВА ВЕСТ

101 новозаразени, 4 лица починаа од коронавирус – биланс за последните 24 часа

Во последните 24 часа се направени 974 тестирања, а регистрирани се 101 нов случај со Ковид-19 и тоа во: Скопје-59, Куманово-12, Штип-7,...

Враќањето на учениците во Франција не оди во посакуван правец – заразено дете затвори седум училишта

НАШ ПРЕДЛОГ

Полициски службеници синоќа правеле забава во кратовското село Куклица

Без почитување на препораките и мерки за заштита од КОВИД-19 синоќа полициски службеници правеле забава во кратовското...

Закани за бомби во трговски центри и училишта во Санкт Петербург

Неколку трговски центри и училишта во рускиот град Санкт Петербург добија закани со бомби, изјави неименуван полициски...

Османи: Вонредната состојба да се искористи за максимален фокус врз здравственото прашање, но и за комуникација меѓу партиите

 Овие две недели треба да се искористат за максимален фокус на здравственото прашање, како и за комуникација...

Одлуката за затворање на седум училишта во Рубe на северот од Франција по случај на „Ковид-19“ е донесена како „мерка на претпазливост“, од страна на општината, која се надева дека повторно ќе ги отвори училиштата уште на 25 мај, јави дописникот на МИА.

Седум училишта во Рубе шест државни и едно приватно, се затворени од денеска „како мерка на претпазливост“ , откако кај едно дете е откриен вирусот.

- Реклама -

Регионалната здравствена агенција спроведува истрага со цел да ги идентификуваат сите лица кои можеби биле во близок контакт со детето.

Градот се надева дека оваа одлука ќе овозможи повторно отворање на овие училишта на 25 мај. Од почетокот на излегувањето од изолоцаијата  на 11 мај и повторното отворање на училиштата, многу установи презедоа слични мерки на претпазливост по случаи или сомневања на „Ковид-19“, како во Шарант, Дордоња, Ле Манс или Тулуз.

 Според министерот за образоваие Жан-Мишел Бланке, од повторното отворање на 40 000 училишта минатиот понеделник, биле откриени 70 случаи на коронавирус. Во моментов 70 отсто од учениците ја следат наставата од дома.

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

Закани за бомби во трговски центри и училишта во Санкт Петербург

Неколку трговски центри и училишта во рускиот град Санкт Петербург добија закани со бомби, изјави неименуван полициски извор. –...

Османи: Вонредната состојба да се искористи за максимален фокус врз здравственото прашање, но и за комуникација меѓу партиите

 Овие две недели треба да се искористат за максимален фокус на здравственото прашање, како и за комуникација меѓу политичките партии, за да...

Затворена уште една конфекција во Штип поради вработен позитивен на коронавирус

По состанокот со кризниот штаб, градоначалникот на Штип, Благој Бочварски напомена дека од денеска 336 граѓани се во изолација што е најголема...

Избрана новата Влада на Косово предводена од Авдулах Хоти

Собранието на Косово со 61 глас „за“ 24 „против“ и еден „воздржан“ ја избра новата влада, која ќе ја води кандидатот на...