Возачите водат сметка за нивното здравје – патниците не држат дистанца и не носат маски во автобусите

НАШ ПРЕДЛОГ

Бузаку со скандалозни документи: ИВЗ исплатила 20.000 евра на синот на сега разрешениот поглавар Реџепи

Во дебатниот магазин „Click Plus“ на ТВ21, вчера гостуваше Скендер Буџаку кој за себе рече дека е...

ФОТО: По укинувањето на полицискиот час, градскиот парк во Скопје е преполн

Од денеска нема повеќе полициски час во нашата земја. И во првиот дел од укинувањето, веднаш раздвиженост...

Владината одлука за враќање на работа од 1.јуни не важи за хронично болните и родителите со деца до 10 години

Владината одлука од вчерашната 57-ма седница за враќање на работа од Први јуни не важи за хронично...

Патниците не можат да се качуваат во автобус на предната врата, бидејќи тоа место е изолирано само за возачот. На ваков начин, возачот се штити себеси од коронавирус, но вакви заштитни мерки нема во делот наменет за патниците.

„Патуваме со автобус број 20, но како што може да видите, ние не носиме маски, а сепак слободно можеме да се качиме во овој автобус. Не се забележува никаква посебна мерка за тоа како треба да се држи дистанца во автобус, бидејќи не се обележани местата каде треба да седат патниците“, вели репортерката на ТВ21.

Дел од патниците носеа маски и држеа дистанца. Но, има и такви кои не ги почитуваат препораките за заштита.

Состојбата станува уште попроблематична кога станува збор за автобусите во кои нема услови за држење растојание. Еден повозрасен патник вели дека во однос на ова прашање треба да има поригорозни мерки и да се известуваат граѓаните.

За решавање на овој проблем, во други земји седиштата се блокирани, средства за дезинфекција, а е ограничен и бројот на патниците. За тоа зошто вакви мерки нема во Скопје, го прашавме градоначалникот, Петре Шилегов.

Од Државниот санитарен и здравствен инспекторат велат дека имаат надлежност да контролираат колку пати и кој врши дезинфекција на автобуси и дали возачите носат заштитна опрема. Како што објаснуваат, проверуваат дали има средства за дезинфекција во превозните средства, но ваков надзор екипата на ТВ21 денеска не забележа. Од Инспекторатот додаваат дека не се надлежни да ги контролираат патниците. 

- Advertisement -
- Advertisement -

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

ФОТО: По укинувањето на полицискиот час, градскиот парк во Скопје е преполн

Од денеска нема повеќе полициски час во нашата земја. И во првиот дел од укинувањето, веднаш раздвиженост меѓу граѓаните.

Владината одлука за враќање на работа од 1.јуни не важи за хронично болните и родителите со деца до 10 години

Владината одлука од вчерашната 57-ма седница за враќање на работа од Први јуни не важи за хронично болните и за родителите кои...

Вонредната состојба ќе се продолжи? Спасовски не ја промени уредбата, ВМРО-ДПМНЕ се заканува со бојкот на изборите

Со завршувањето на вонредната состојба, продолжуваат сите изборни активности, изјави техничкиот премиер, Оливер Спасовски. Тој ја отфрли можноста за одложување на изборите...

Разрешен поглаварот на ИВЗ Сулејман Реџепи – Бузаку: Сценарио диригирано од Реџепи

Поглаварот на ИВЗ, Сулејман Реџепи е разрешен од неговата функција. Оваа одлука е донесена со 2/3 од гласовите на вонредната седница на...
- Advertisement -

НА ИСТА ТЕМА

- Advertisement -