Вонредната состојба во Бугарија е продолжена до 15 јули

НАШ ПРЕДЛОГ

До 31 август продолжено привременото ограничување на поврзувањата на Грција со Македонија

Министерската одлука за привремено ограничување на поврзувањата на Грција со Северна Македонија, Турција и Албанија, од 31...

На патот Свети Николе – Куманово во товарно возило пронајдени 43 мигранти, меѓу кои имало и деца

На 14.08.2020 околу 12.00 часот на регионалниот пат Свети Николе - Куманово, полициски службеници дале знак за...

Приведено лице од скопско Мојанци – споделувал видео и фотографии на „Тик Ток“ како предизвикува пожар

СВР Скопје - Единицата за насилен криминал, до Основното јавно обвинителство Скопје ќе поднесе писмено известување за...

Владата на Бугарија донесе одлука да ја продолжи вонредната состојба до 15 јули поради новиот бран на заразени со новиот коронавирус, изјави бугарскиот министер за здравство, Кирил Ананиев.

- Реклама -

Бугарија неодамна ги намали рестриктивните мерки, но минатата недела поради 606 нови случаи, што е најголем неделен пораст на позитивни случаи  во земјата од почетокот на пандемијата, одлучи да ја продолжи вонредната состојба.

- Реклама -

Утрово се евидентирани нови 130 случаи, со што вкупниот број на позитивни случаи во Бугарија е 4.114, а починати се 208 лица

- Реклама -
- Реклама -

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

На патот Свети Николе – Куманово во товарно возило пронајдени 43 мигранти, меѓу кои имало и деца

На 14.08.2020 околу 12.00 часот на регионалниот пат Свети Николе - Куманово, полициски службеници дале знак за запирање на товарно возило „мерцедес“,...

Приведено лице од скопско Мојанци – споделувал видео и фотографии на „Тик Ток“ како предизвикува пожар

СВР Скопје - Единицата за насилен криминал, до Основното јавно обвинителство Скопје ќе поднесе писмено известување за 17-малолетник од с.Мојанци, скопско, поради...

Филипче: Во тек е реновирање на Клиниката за максилофацијална хирургија

Клиниката за хирургија, вилици и врат - максилофацијална хирургија информира дека во тек е подобрување на условите во установата. Преку донација од...

Нова експлозија во Иран – изгоре зграда во центарот на Техеран, има и повредени (видео)

Најмалку четири лица се повредени во експлозија која беше проследена со пожар во центарот на Техеран, што е последна во серијата напади...