ИЗБОРИ

Вонредната состојба ќе се продолжи? Спасовски не ја промени уредбата, ВМРО-ДПМНЕ се заканува со бојкот на изборите

НАШ ПРЕДЛОГ

Малолетник прободен со нож во Чаир

Шеснаесетгодишно момче било прободено со нож синоќа околу 22:10 часот во парк во скопската населба Чаир.

Спасовски: Владата најитно ќе го разгледа предлогот на Комисијата за ПЦР тестовите за граѓаните од Србија, Косово, БиХ и Црна Гора

Владата најитно ќе го разгледа предлогот на Комисијата за заразни болести за задолжително доставување ПЦР не постар...

Пронајдени 32 мигранти откако товарното возило удрило во неколку автомобили – повредени 8 лица

На 07.07.2020 во 11.50 часот од ул.„Младинска“ во Струмица се случила сообраќајна незгода во која товарно возило...
- Промо -

Со завршувањето на вонредната состојба, продолжуваат сите изборни активности, изјави техничкиот премиер, Оливер Спасовски. Тој ја отфрли можноста за одложување на изборите со промена на уредбата, поради тоа што, како што рече, Владата не е било каква институција и дека Уредбата за избори не може да се промени. Тој не кажа дали изборите ќе се одржат на 22 јуни, поради тоа што се уште нема одлука дали во сабота ќе заврши или не вонредната состојба.

Против датумот 22 јуни е и опозициската ВМРО-ДПМНЕ. Претседателот на оваа партија, Христијан Мицкоски неколку пати изјави дека е за тоа изборите да се одржат подоцна а не во текот на јуни. Тој се закани и со бојкот на изборите.

Вонредната состојба завршува во сабота, а Спасовски не даде точна изјава дали ќе се бара или не продолжување на истата, со образложение дека се уште има време до сабота.

- Реклама -

Според уредбата со законска сила – во моментот кога се завршува вонредната состојба, продолжуваат изборните активности таму каде што останале. За датум на избори имаше и лидерска средба, но заврши без консензус и без конкретен датум. Најмногу противења имаше меѓу СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ.

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

Спасовски: Владата најитно ќе го разгледа предлогот на Комисијата за ПЦР тестовите за граѓаните од Србија, Косово, БиХ и Црна Гора

Владата најитно ќе го разгледа предлогот на Комисијата за заразни болести за задолжително доставување ПЦР не постар од 72 часа за сите...

Пронајдени 32 мигранти откако товарното возило удрило во неколку автомобили – повредени 8 лица

На 07.07.2020 во 11.50 часот од ул.„Младинска“ во Струмица се случила сообраќајна незгода во која товарно возило „рено мастер“, со кочански регистарски...

Австрија со предупредување да не се патува во Бугарија, Романија и Молдавија

Австриските власти ги предупредија граѓаните да не патуваат во Бугарија, Романија и Молдавија поради ширењето на новиот коронавирус во тие држави.

Српски туристи позитивни на Ковид-19 во карантин и во болница во Грција

Најмалку тројца српски туристи се во карантин, а двајца во болница, додека летниот одмор го поминуваат во Грција, односно на Халкидики и...