ИЗБОРИ

Во Велес еден заболен, а еден оздравен од Ковид-19

НАШ ПРЕДЛОГ

Почина новинарката Јасмина Спасовска

По долго боледување денеска во Скопје почина Јасмина Спасовска, долгогодишен новинар во областа на културата. Таа работеше...

Една земја на Балканот е посебно погодена од новиот бран на коронавирусот

Имаме т.н. втор бран на коронавирусот кој е актуелен секаде, а посебно на Балканот. Секаде бројот на...

Антикорупциска се изјасни за ненадалежна по пријавата од Чулев, отфрли и приговор од ВМРО – ДПМНЕ и коалицијата

Државната комисија за спречување на корупција (ДКСК) на денешната јавна седница ги отфрли наводите од приговорот и...
- Промо -

Еден ново заболен, а еден излекуван има регистрирано во изминатото деноноќие во Велес. Со ова, за два дена во Велес излекувани се десет пациенти, информира градоначалникот Аце Коцевски. Тој по денешната седница на Општинскиот штаб за заштита и спасување оцени дека состојбата во Велес значително е подобрена во однос на претходниот период, а потенцира дека тоа било констатирано и од надлежните институции.

-Оценката е дека градот не бил контаминиран и дека претходните оценки за контаминираност биле престроги и неточни. Најголем доказ за тоа не се само драстично намалениот број на новозаразени од Велес, туку контролата која е направена врз вработените до Детската градинка „Димче Мирчев“. Таму  нема ниеден позитивен на Ковид-19 од вработените, иако тие живеат во различни делови на градот. Тие меѓусебно не контактираат и со тоа се потврдува  дека нема широка загрозеност  од епидемијата од Ковид-19 во Велес, оцени Коцевски на денешната прес-конференција.

Додаде дека добра вест е што следната недела очекуваат триесетина пациенти да добијат втор негативен тест, и со тоа драстично ќе се намали бројот на активните инфицирани од градот, и ќе биде сведен на едноцифрен број.

- Реклама -

Коцевски потсети дека од Велес и велешко досега се инфицирани 129 пациенти.Информира дека досега 89 се оздравени со два негативни тестови, а за жал девет граѓани починале.

Сега активни се 31 од кои 13 се на лекување во Инфективното одделение во велешката Општа болница, двајца се во Инфективната клиника во Скопје, и еден пациент заради други причини се наоѓа на лекување во Градската Општа болница „8-ми Септември“ во Скопје.Коцевски  апелира до граѓаните посебно младите по укинување на полицискиот час, да не се олабавуваат премногу и да не се групираат на повеќе места во градот. Задолжително да носат заштитни маски.Како што информира, полицијата од 22 до 27 мај поднела само една пријава за непочитување на полицискиот час. По неговото укинување биле укинати контролните пунктови на влезовите во Велес.

Испрати апел до граѓаните да не се групираат на повеќе локации во градот, посебно кај рекреативното езеро „Младост“.

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

Една земја на Балканот е посебно погодена од новиот бран на коронавирусот

Имаме т.н. втор бран на коронавирусот кој е актуелен секаде, а посебно на Балканот. Секаде бројот на нови случаи расте, но Романија...

Антикорупциска се изјасни за ненадалежна по пријавата од Чулев, отфрли и приговор од ВМРО – ДПМНЕ и коалицијата

Државната комисија за спречување на корупција (ДКСК) на денешната јавна седница ги отфрли наводите од приговорот и го затвори предметот доставен од...

Најден удавен маж на брегот на Вардар кај Велес

Рибари вчера околу 13.30 часот во полиција пријавиле дека на место познато како „Грнчкишки лаки“, на брегот на реката Вардар кај поранешната Фабрика...

Новиот француски премиер: Нема да има повеќе карантин на државно ниво

Новиот француски премиер Жан Кастекс изјави денеска дека секој следен карантин нема да се воведе во целата земја доколку има ново зголемување...