ИЗБОРИ

Во Ваксинце повторно мигранти, иако границите се затворени, преку Македонија патуваат кон Европа

НАШ ПРЕДЛОГ

Спасовски: Засега Владата нема да разговара за затворање на границата со Косово и со Србија

Комисијата за заразни болести на денешниот состанок не разговараше за евентуално затворање на северната граница, односно со...

Загинал при извршување на работи во каменолом

На 02.07.2020 во 20.50 часот во Полициската станица за граничен надзор Сопот, М.Љ.(41) од с.Сопот, кумановско, вработен...

Уапсена гевгеличанка – наместо во самоизолација, била на базен

На ден 02.07.2020 во 14:30 часот, на базен во Гевгелија, лишена е од слобода А.Г.(31) од Гевгелија,...
- Промо -

Ја поминале ноќа на ова место. Сега се подготвуваат да ја продолжат нивната рута кон европските земји. Земаа ќебиња и чанти и го почнаа нивното патување.

- Реклама -

-Ова е планината на Ваксинце. На оваа планина и во време на пандемија, мигрантите кои ја минуваат планината за да стигнат до Србија, продолжуваат да се движат-јавува репортерот на ТВ21.

Тука сретнавме неколку мигранти каде нема никаква хигиена, а немаат ниту маски, ниту ракавици. Тие откако нѐ видоа си заминаа и почнаа да се искачуваат по планината.

- Реклама -

Обично станува збор за млади луѓе…

Тие за да избегаат од војната на Блискиот исток, се одлучиле за предизвикот – одење пеш до побезбедно место во Европа. Целта на мигрантите не е да останат во Македонија, па затоа земјата ја користат само за транзит. Во селото Ваксинце сретнавме мигрант од Пакистан, кој открива дека неговата крајна дестинација е Италија.

-Јас сум од Пакистан.
-Ќе одам во Србија.
-Дојдов од Грција.
-Јас ќе одам во Италија.

Останатите мигранти одбија да говорат пред камера, и побрзаа кон планината. Иако границите на Македонија се затворени поради пандемијата, сепак тука во планинските предели на Ваксинце редовно минуваат мигранти кои се стремат да стигнат во Србија. ТВ21 неколкупати известуваше за нивните предизвици, особено во текот на зимскиот период кога временските услови се претвораат во најголем непријател на мигрантите.

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

Загинал при извршување на работи во каменолом

На 02.07.2020 во 20.50 часот во Полициската станица за граничен надзор Сопот, М.Љ.(41) од с.Сопот, кумановско, вработен во каменолом, пријавил дека при...

Уапсена гевгеличанка – наместо во самоизолација, била на базен

На ден 02.07.2020 во 14:30 часот, на базен во Гевгелија, лишена е од слобода А.Г.(31) од Гевгелија, која не се придржувала на...

Во Белград прогласена вонредна ситуација

Градоначалникот на Белград Зоран Радојчиќ, на предлог на Штабот за вонредни ситуации, донесе одлука за прогласување вонредна ситуација, која стапува во сила...

Боки 13 продолжува со поднесување кривични пријави во ОЈО

Бојан Јовановски, кој е осуден во предметот „Рекет“, денеска  повторно ќе биде спроведен во Основното јавно обвинителство Скопје за да заврши со...