Во Стразбур жена роди шест бебиња

НАШ ПРЕДЛОГ

Желино се жали поради полицискиот час, Сејдиу: Во последните 10 дена, немаме ниту еден случај на Ковид-19

Желино се жали - зошто во општината е воведен полициски час, кога нема зголемување на бројот на...

Жителите од Чегране чекаат спортско игралиште, наместо да почнат да градат, Гостивар и АМС со меѓусебни обвинувања

Жителите на Чегране се уште ја чекаат реконструкцијата на нивното спортско игралиште иако на 8 ноември претставници...

Критики за онлајн наставата, инспекторатот не ги потврди пропустите бидејќи е во самоизолација

Унијата на средношколци излезе со бројни критики за начинот на кој е спроведено учењето на дистанца. Фрлаат...
- Реклама -

Мајка на две деца, роди шест бебиња во Стразбур, што е исклучително редок настан, соопшти болницата Стразбур-Хотипер.

Како што јави дописникот на МИАновороденчињата, пет девојчиња и едно момче,  родени се по 24 недели и шест дена аменореа, што значи дека се „многу предвремено родени“.

- Реклама -

Бебињата се родени со царски рез и тежат помеѓу 630 и 730 грама. Тие се хоспитализирани во реанимација за новороденчиња и ќе поминат долги месеци во болница.

-Ние сме многу внимателни, тоа е ситуација во која се потребни техничка експертиза на тимот со високи перформанси во болницата Хотепиерм, изјави медицински извор од болницата, нагласувајќи дека 30 лица биле мобилизирани за ова несекојдневно раѓање.

Според него, последното раѓање на шесторка во Франција датира од пред триесет години во Нормандија.

Пред една година, 29-годишна Полјакиња,  мајка на едно дете, роди исто така шест бебиња во Краков. Полските лекари тогаш истакнаа дека раѓањето на шесторка се случува во светот еднаш на 4,7 милијарди породувања.

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

Жителите од Чегране чекаат спортско игралиште, наместо да почнат да градат, Гостивар и АМС со меѓусебни обвинувања

Жителите на Чегране се уште ја чекаат реконструкцијата на нивното спортско игралиште иако на 8 ноември претставници на општина Гостивар, заедно со...

Критики за онлајн наставата, инспекторатот не ги потврди пропустите бидејќи е во самоизолација

Унијата на средношколци излезе со бројни критики за начинот на кој е спроведено учењето на дистанца. Фрлаат сомнеж брз автентичното спроведување на...

ТВ21 во црвена зона на Инфективна клиника – само во последните 24 часа хоспитализирани тројца нови пациенти

„Ова зад мене е инфективната клиника. Секојдневно бројот на новозаразени се зголемува, а граѓаните дел не ги почитуваат мерките, други пак не...

Од вечерва до понеделник полициски час, граѓаните револтирани, Филипче инсистира на строги контроли

Слободното движење на граѓаните траеше само десет дена. Откако претходно на 26 мај го укина, вчера вечер Владата повторно го воведе полицискиот...