Во Лондон судир меѓу полиција и демонстранти, најмалку 32 уапсени

НАШ ПРЕДЛОГ

Грција воведува ПОЛИЦИСКИ ЧАС во региони кои се жаришта на коронавирус!

Грчкиот премиер Мицотакис денеска објави дека полицискиот час ќе биде воведен од 00,30 до 5,00 часот наутро...

Трамп и Бајден се среќаваат на последната дебата

Претседателот Доналд Трамп влегува во последната претседателска дебата вечерва и има потреба од големо раздвижување што ќе...

Милан со убедлива победа против Селтик на стартот во Лигата на Европа

Милан го започна своето учество во Лигата на Европа со престижна победа, откако како гостин го совлада...

Полицијата во Лондон синоќа се судри со демонстранти кои протестираа против рестриктивните мерки за спречување на ширењето на коронавирусот, по што беа уапсени 32 лица.

Протестот беше предизвикан од изјавата на британскиот премиер Борис Џонсон дека размислува дали повторно да се воведат одредени мерки низ цела Англија.

На протестот на плоштадот Трафалгар се собраа повеќе од 1.000 луѓе, а немирите избувнаа кога полицијата се обиде да ги растера демонстрантите.

Демонстрантите носеа транспаренти на кои пишуваше „Слобода – не страв“ и „Измама“ а кон полицијата извикуваа „Избери страна“.

ВМРО-ДПМНЕ: Новиот рекорд е вина на Комисијата; СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ го доведува во опасност здравјето на граѓаните

ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ во нова „пресметка“ со соопштенија по најновиот број на заразени со Ковид-19 регистрирани во текот на вчерашниот ден во...

Маричиќ на министерски форум ЕУ-Западен Балкан: Неопходна е брза дигитализација на судството за да продолжат постапките и во време на пандемија

Министерот за правда Бојан Маричиќ денеска учествуваше на ЕУ – Западен Балкан министерскиот форум за правда и внатрешни работи, во организација на...

Османи: Не треба да бидеме дел од предизборниот политички дискурс на соседна Бугарија

Не треба да бидеме дел од предизборниот политички дискурс на соседна Република Бугарија, изјави денеска министерот за надворешни работи Бујар Османи.

Претежно сончево, по одделни котлини со слаба утринска магла

Претежно сончево, по одделни котлини со слаба утринска магла. На места ќе дува слаб до умерен ветер од...

Марковски: Ноември и декември имаше непозната епидемија

Вело Марковски вечерва во „Клик Плус“ на ТВ21 рече дека во ноември-декември минатата година имала некоја епидемија, кому не му била јасна....