ИЗБОРИ

Во Кочанско новозаболен од коронавирусот, се тестираат и други лица

НАШ ПРЕДЛОГ

ЕК го одобри лекот ремдесивир во ЕУ за тешките случаи на Ковид-19

Европската комисија соопшти денеска дека го одобрила користењето на лекот ремдесивир во третманот на тешки случаи на...

Спасовски: Засега Владата нема да разговара за затворање на границата со Косово и со Србија

Комисијата за заразни болести на денешниот состанок не разговараше за евентуално затворање на северната граница, односно со...

Загинал при извршување на работи во каменолом

На 02.07.2020 во 20.50 часот во Полициската станица за граничен надзор Сопот, М.Љ.(41) од с.Сопот, кумановско, вработен...
- Промо -

По тринеделна стагнација на бројот на заболени од Ковид-19 на подрачјето што го покрива Центарот за јавно здравје од Кочани, денеска е регистиран нов позитивен случај на коронавирусот.

- Реклама -

Се работи за жител на селото Жиганци, општина Чешиново-Облешево, вработен во конфекцијата во Штип во која во изминатите два дена беа регистрирани новозаболени лица.

-Во текот на денот се тестираат и други лица кои се вработени во штипската компанија, а за кои се очекуваат резултатите. Според досегашното искуство, можно е бројот на новозаболени да се покачи, информираа од кочанскиот Центар за јавно здравје.

- Реклама -

Досега во кочанскиот регион беа евидентирани вкупно 31 заболен од Ковид-19, а пред две дена успешно заврши лекувањето на последниот пациент кој беше позитивен на вирусот. Во почетокот на април почина 40-годишен маж како последица на болеста.

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

Спасовски: Засега Владата нема да разговара за затворање на границата со Косово и со Србија

Комисијата за заразни болести на денешниот состанок не разговараше за евентуално затворање на северната граница, односно со Косово и Србија.

Загинал при извршување на работи во каменолом

На 02.07.2020 во 20.50 часот во Полициската станица за граничен надзор Сопот, М.Љ.(41) од с.Сопот, кумановско, вработен во каменолом, пријавил дека при...

Уапсена гевгеличанка – наместо во самоизолација, била на базен

На ден 02.07.2020 во 14:30 часот, на базен во Гевгелија, лишена е од слобода А.Г.(31) од Гевгелија, која не се придржувала на...

Во Белград прогласена вонредна ситуација

Градоначалникот на Белград Зоран Радојчиќ, на предлог на Штабот за вонредни ситуации, донесе одлука за прогласување вонредна ситуација, која стапува во сила...