Во Кичево само едно основно училиште со дозвола за настава со физичко присуство до деветто одделение

НАШ ПРЕДЛОГ

Грција воведува ПОЛИЦИСКИ ЧАС во региони кои се жаришта на коронавирус!

Грчкиот премиер Мицотакис денеска објави дека полицискиот час ќе биде воведен од 00,30 до 5,00 часот наутро...

Трамп и Бајден се среќаваат на последната дебата

Претседателот Доналд Трамп влегува во последната претседателска дебата вечерва и има потреба од големо раздвижување што ќе...

Милан со убедлива победа против Селтик на стартот во Лигата на Европа

Милан го започна своето учество во Лигата на Европа со престижна победа, откако како гостин го совлада...

Секторот за образование на општина Кичево соопшти дека од страна на надлежната Комисија само едно општинско основно училиште има добиено дозвола да посетува настава од прво до деветто одделение со физичко присуство.

Основнoто училиште „Наим Фрашери“ во кое настава посетиваат децата од селата Јагол и Туин заедно со периферните училишта се стекнаа со право да изведуваат настава со физичко присуство од прво до деветто одделение, додека другите основни училишта ќе одржуваат настава со физичко присуство до петто одделение и од шесто до деветто одделение со учење на далечина.

Во двете средни училишта во Кичево, сите ученици од прва до четврта година ќе учат на далечина, сето тоа засновано на мислењето на релевантната комисија при Министерството за образование и наука.

– Сега е на нас што е можно побрзо да се прилагодиме на условите и можностите што ги имаме за развој на наставата според упатствата на комисијата, вели Емин Насуфи од секторот за образование на општина Кичево.

За какви било потешкотии што можат да се појават, ние како општина сме подготвени да им помогнеме на училиштата секогаш врз основа на нашите можности, објасни Насуфи. 

Регистриран рекорден број од 705 на заразени во Загреб, болничките капацитети брзо се полнат

Рекордни 705 заразени се регистрирани во главниот хрватски граб Загреб, јавува „Дневник“, потпирајќи се на изјава на Звонимир Шостар, директор на Дирекцијата...

532 лица во болница се лекуваат од коронавирус, 4 на респиратор – во „Козле“ 7 деца и 5 мајки

Четири лица од вкупно 532 хоспитализирани низ болниците во Македонија се наоѓаат на респиратор. Пациентите се наоѓаат во Градската општа болница „8-ми...

Марковски во ClickPlus објаснува како да се лекуваме од коронавирус

Професорот Вело Марковски во „Клик Плус“ на ТВ21 објасни како да се лекуваме од коронавирус. Тој смета дека има различно лекување доколку...

Марковски: Ова што почнува сега, можеби е почеток на вистинска епидемија

Вечерва во „Клик Плус“ на ТВ21 дебатираме со проф.д-р Вело Марковски. Темата е коронавирусот. Марковски смета дека ова...

Одложено судењето за „Меѓународен сојуз“, Боки 13 повторно во болница

Одложено е денешното рочиште за случајот „Меѓународен сојуз“ бидејќи Бојан Јовановски е повторно во болница. Два дена откако...