Во јули и август санкционирани 1529 мотоциклисти

НАШ ПРЕДЛОГ

„Карантините беа престроги, на луѓето им требаа витамини – вирусот не се шири надвор“, смета Пановски

Никола Пановски смета дека карантините не само во Македонија, туку и во Светот биле престроги.

Пановски: 100 души инфицирани треба да кашлаат на едно место за полуживотот на вирусот да трае

Во „Клик Плус“ вечерва се дебатира за коронавирусот. Гости се Никола Пановски, Арбан Зибери и Злате Мехмедовиќ....

Пановски: Дел од мерките на почетокот беа нелогични, пример носењето на ракавици

Проф. д-р Никола Пановски во „Клик Плус“ на ТВ21 вечерва рече дека и денеска не му се...
-Реклама-

Секторот за сообраќајни работи во Одделот за униформирана полиција при Бирото за јавна безбедност, во координација со организационите единици за контрола и регулирање на сообраќајот на територијата на Република Северна Македонија во текот на јули и август 2020 година спроведе зајакнати акциски контроли за откривање и санкционирање на прекршоци сторени од учесници во сообраќајот кои управуваат мотоцикли.

Во текот на акциските контроли се констатирани 1529 прекршоци кај оваа категорија учесници во сообраќајот, односно 326 учесници управувале со мотоцикл пред да се стекнат со право за управување (без возачка дозвола), 154 учесници управувале со нерегистрирани и со измината важност на регистрација на мотоциклот, 855 учесници не користеле заштитен шлем (кацига), а констатирани се и 121 други прекршоци направени од страна на оваа категорија учесници во сообраќајот.

- Реклама -

Исто така, при контролите задржани се 23 мотоцикли за утврдување на техничка исправност, при што кај 12 мотоцикли се откриени технички недостатоци, а еден мотоцикл е привремено задржан, кој е предмет на сомнение за сторено кривично дело.

#CLICKPLUS

#CLICKPLUS | 01.10.2020

#CLICKPLUS | 01.10.2020 И по шест месеци од пандемијата што научивме од Ковид-19? Гости: Проф. д-р Никола Пановски, Д-р Арбен Зибери, Д-р Злате Мехмедовиќ

Posted by TV21 on Thursday, October 1, 2020

Засилени сообраќајни контроли во Куманово – 172 санкционирани возачи

Министерството за внатрешни работи во текот на вчерашниот ден (30.09.) спроведе засилена акциска контрола во областа на сообраќајот на територијата на Куманово....

Регистрирани 890 прекршоци поради неносење на заштитна маска

Во текот на изминатото деноноќие (30.09/01.10.2020 година) на територијата на Република Северна Македонија по однос на мерката за неносење лична заштита на...

Започна учебната година – наставата и на отворено

Под посебни протоколи денеска започна учебната 2020/2021 година. Овој пат наставата ќе се одржува и на отворено, а еден...

Заев и Царовска на првиот училиштен ден во „Коменски“

Премиерот Зоран Заев и министерката за образование и наука Мила Царовска по повод почетокот на учебната 2020/2021 година ќе се обратат во...

Пановски: Дел од мерките на почетокот беа нелогични, пример носењето на ракавици

Проф. д-р Никола Пановски во „Клик Плус“ на ТВ21 вечерва рече дека и денеска не му се јасни некои донесени мерки. И...