Внуката на сенаторот Роберт Кенеди и нејзиниот син исчезнаа во водите на Заливот Чесапик

НАШ ПРЕДЛОГ

Ксами нема да оди на лидерската кај Ахмети, предлага нов модел на средби меѓу албанските парламентарни партии

Лидерот на движењето Беса Билал Касами нема да присуствува на утрешната средба иницирана од претседателот на ДУИ...

285 активни случаи на ковид-19 во Гостивар – изречени околу три илјади казни за неносење маски

285 активни случаи на коронавирус во општина Гостивар, Врапчиште и Маврово и Ростуше, каде бројот на новозаразени...

Заев и Гаши имале приватна ручек средба, не се разговарало за формирање влада

Лидерите на СДСМ Зоран Заев и на Алтернатива Африм Гаши денеска во хотелот Белви имале приватна ручек...

Внуката на сенаторот Роберт Кенеди, брат на 35. претседател на САД, Џон Ф. Кенеди, и нејзиниот осумгодишен син, се водат за исчезнати откако в четвртокот вечерта повикале помош откако веслале во кајак во Заливот Чесапик, Мериленд, јавија американските медиуми.

- Реклама -

Според Си-би-ес њуз, потрагата по 40 годишната Мејв Кенеди Мекин и нејзиниот син Гидеон, во четвртокот навечер и вчера биле неуспешна. Крајбрежната гарда на САД и пожарната служба во округот Ен Арундел, воделе молскавична потрага со чамци и хеликоптер и в четвртокот вечерта во водите на заливот нашле само превртен кајак и весло.

- Реклама -

Кајакот се совпаѓал со описот за пловилото со кое жената и детето испловиле од домот на семејството кој се наоѓа на брегот на заливот.

- Реклама -

Сопругот Дејвид Мекин, изјави несреќата настапила откако децата во дворот си играле со топка која паднала во водата. Неговата жена Мејв со синот отишле по топката со кајак.

-Тие едноставно отишле подалеку отколку што можат да се справат и не можеле да се вратат назад, изјави Мекин.

Од пожарната изјавија дека и покрај тоа што спасителите пристигнале пет минути по повикот, тие не можеле да го видат кајакот.

-Водените струи беа прилично силни, и нив брзо ги снема, изјавија од пожарната служба. Заливот в четвртокот била мошне разбрануван и било ветровито.

Крајбрежната гарда и пожарната служба ја продолжиле потрагата и вчера, но без успех.

-Постои ситуација тие воопшто да не бидат најдени, изјави синоќа официјално лице од потрагата.

Медиумите известија дека службите денеска ја прекинале потрагата. Мекин и нејзиниот син се прогласени за исчезнати.

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

285 активни случаи на ковид-19 во Гостивар – изречени околу три илјади казни за неносење маски

285 активни случаи на коронавирус во општина Гостивар, Врапчиште и Маврово и Ростуше, каде бројот на новозаразени продолжува да расте. Досега во...

Заев и Гаши имале приватна ручек средба, не се разговарало за формирање влада

Лидерите на СДСМ Зоран Заев и на Алтернатива Африм Гаши денеска во хотелот Белви имале приватна ручек средба и на неа не...

СДСМ: Согласно член 90, став 1 од Уставот, за мандатор е предложен Зоран Заев

 СДСМ и Коалицијата „Можеме“ го известила претседателот Стево Пандаровски дека мандатор за составување на новата Влада е лидерот на партијата Зоран Заев.

Заев утре го добива мандатот за Влада – Претседателот одлучува и наспроти правните дилеми

Претседателот Стево Пендаровски извести дека утре ќе му го додели мандатот на претседателот на СДСМ, Зоран Заев за формирање влада.