Array

ВИДЕО: На велосипед откако знае за себе, не може да помине ден, а да не вози

НАШ ПРЕДЛОГ

Светските лидери денеска одлучуваат за помош за Либан

На иницијатива на францускиот претседател Емануел Макрон и ОН, светските лидери ќе одлучат денеска, на петтиот ден...

Казнети 423 лица за неносење заштитна маска

Во текот на изминатото деноноќие на територијата на Република Северна Македонија по однос на мерката за неносење...

Клиниката за неврологија изготви „Водич за справување со невролошки заболувања во услови на Ковид-19 пандемија“

Универзитетската клиника за неврологија изготви Водич за справување со невролошки заболувања во услови на КОВИД-19, соопшти Министерството...

Во време кога поголемиот дел од граѓаните не можат да функционираат без автомобил, па се чудат зошто нема паркинг место, зошто има сообраќаен метеж, зошто е загаден воздухот, Димитар Божиков не може да замисли да му помине денот без да вози велосипед. Не потекнува од Скандинавските земји, ниту од Холандија, но на велосипед е од „мали нозе“, a  вам ви е попознат како член на познатата група Меморија и илустратор.

- Реклама -

„Првиот велосипед го добив некаде далечната 65. Моите кога беа во Загреб на работа, се викаше Мики“, вели Димитар Божиков.

- Реклама -

Велосипедот бара одржување во зависност од сезоната. Не може  со исти гуми да се вози и на дожд и на снег и на суво вели Божиков, бидејќи тој вози не зависно од временските услови, како што вели и камења да паѓаат. Се заштитува со соодветна облека.

- Реклама -

„Да, да потогово кај нас нема специјализирани стази за велосипеди, гумите брзо одат, нечисто е има отпадоци се бушат гумите, тоа можат и колегите кои возат да го потврдат. Меѓутоа, јас имам се спремно во моите бисаѓи. Овој  е малку поспортски. Омилен ми е кога одам на стаза, но оној што ми  е за пазарење дневни потреби опремен ми е со, бисаѓи, резервни делови , материјали со се“, додава Божиков.

Имал и неколку непријатни случки како симнувањето  од Кучково  со велосипед, па сакајќи да го избегне кучето пред него си нанел поголема повреда. Кога е заледено во зимски услови исто така знае да биде непријатно излигувањето, но тоа веднаш се заборава со оглед на придобивките од постојаното возење. А, тоа се добра кондиција и добар изглед, придонес во незагадувањето на воздухот, избегнување сообраќаен метеж и здрав начин на живот.

„Кога е непрегледно  и кога е гужва возачите се невнимателни и сум имал состојба да ме качат на хауба“, вели Димитар.

Оваа убава навика ја има целото негово семејство, па така не само во градот возат и нив Македонија, најчесто Охрид. А еве која релација е нивни предизвик.

„Би сакале да појдеме со велосипеди до Истра, преку Албанија, Црна Гора, Босна , Хрватска до горе да се испокачиме. Но ,затоа треба и време и подготовка. Не зависи само од мене зависи и од сопругата сам не се оди нели?“, додава Божиков.

Тој не е задоволен од односот на останатите учесници во сообраќајот кон велосипедистите, но вели дека почнува да се менува трендот , почнуваат и младите да возат и оди на подобро. Холандија иако е зафатена од снежна бура, сепак Холанѓаните не се откажуваат од нивните велосипеди.

РЕПОРТЕРКА: АЛЕКСАНДРА ВЕЛИНОВА

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

Казнети 423 лица за неносење заштитна маска

Во текот на изминатото деноноќие на територијата на Република Северна Македонија по однос на мерката за неносење лична заштита на лице регистрирани...

Клиниката за неврологија изготви „Водич за справување со невролошки заболувања во услови на Ковид-19 пандемија“

Универзитетската клиника за неврологија изготви Водич за справување со невролошки заболувања во услови на КОВИД-19, соопшти Министерството за здравство.

До утре туристичките агенции може да се регистрираат на платформата „Дома си е дома“ за работа со ваучери

Лиценцираните туристички агенции кои сакаат да работат со ваучери за туризам, до утре, 10 август, може дополнително да се регистрираат на платформата...

Запалени автомобили во Ново Лисиче (ВИДЕО)

Запалени се неколку автомобили на паркинг во Ново Лисиче во близина на последната станица на автобусот 5-ка. Засега не...