Венецијанска со погрешен пристап за албанскиот јазик? Зибери: Албанскиот јазик не е јазик на малцинствата

НАШ ПРЕДЛОГ

Судење за „Рекет“, ќе сведочи Тодоровиќ, екс градоначалникот на Центар

Поранешниот градоначалник на Општина Центар и бизнисмен Владимир Тодоровиќ е денешниот сведок предложен од одбраната на првообвинетиот...

Во синоќешното невреме во Скопје ветерот со над 100 километри на час

Во Скопје ветерот што синоќа дуваше бил со брзина од над 100 километри на час, информира утринава...

Италијанците тврдат: Има лек за коронавирусот, излечивме три пациенти со лекови против ебола

Италија, моментално најголемото жариште на коронавирусот во Светот, каде што починаа 12 лица, а заразени се 424,...

Пристапот за тоа како Венецијанската комисија го оценува законот за употреба на јазиците е погрешен, смета познавачот на правни прашања Насер Зибери.

Во точка 99 од предлог заклучокот споделен на интернет, кој се уште не е официјален, пишува дека:

„Многу одредби од Законот за јазици (од 2018 година) ги надминуваат европските стандарди дефинирани особено во Рамковната конвенција за заштита на националните малцинства и Европската повелба за регионални и малцински јазици”

Ова мерење на законот за албанскиот јазик во однос на конвенциите за етничките малцинства според Зибери не е на место, бидејќи амандманот 5 од Уставот, албанскиот не го третира како јазик на малцинствата.

Друг проблем во оценувањето од Венецијанската комисија, според Зибери е анализата и споредбата што ја прави Комисијата меѓу законот за јазиците од 2008 и законот усвоен во 2018.  “Доколку стариот закон  беше коректен, немаше да има потреба од нов закон“, коментира Зибери, додавајќи дека заклучоците треба да се прават согласно Уставот. Во предлог заклучокот на Комисијата  кој е неофицијален исто така се вели дека во неколку полиња законот за јазиците наметнува нереални правни обврски и го попречува текот на судските процеси.

Се очекува официјалната верзија со заклучоците за законот за употреба на јазиците, Венецијанската комисија да го објави на 17 октомври.

- Реклама -

LIVE NEWS

Во синоќешното невреме во Скопје ветерот со над 100 километри на час

Во Скопје ветерот што синоќа дуваше бил со брзина од над 100 километри на час, информира утринава...

Судење за „Рекет“, ќе сведочи Тодоровиќ, екс градоначалникот на Центар

Поранешниот градоначалник на Општина Центар и бизнисмен Владимир Тодоровиќ е денешниот сведок предложен од одбраната на првообвинетиот Бојан Јовановски-Боки 13, кој треба...

Ново рочиште за „Монструм” – ќе сведочат поранешни функционери

Повторената судска постапка за предметот „Монструм” во Кривичниот суд во Скопје продолжува со искази на сведоците Синиша Алексовски, Сашо Мијалков, Блерим Беџети...

Туристичките агенции масовно ги откажуваат патувањата за 8 Март

Коронавирусот ги натера голем дел од туристичките агенции да ги откажат планираните патувања за 8 Март, откако...

Потврдени над 81.000 случаи на заразени со новиот коронавирус во светот

Потврдени се повеќе од 81.000 случаи на новиот коронавирус во 40 земји во светот, а Светската здравствена организација (СЗО) објави дека за...
- Реклама -
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com