В недела по 16-ти пат Скопски маратон

НАШ ПРЕДЛОГ

Грција воведува ПОЛИЦИСКИ ЧАС во региони кои се жаришта на коронавирус!

Грчкиот премиер Мицотакис денеска објави дека полицискиот час ќе биде воведен од 00,30 до 5,00 часот наутро...

Трамп и Бајден се среќаваат на последната дебата

Претседателот Доналд Трамп влегува во последната претседателска дебата вечерва и има потреба од големо раздвижување што ќе...

Милан со убедлива победа против Селтик на стартот во Лигата на Европа

Милан го започна своето учество во Лигата на Европа со престижна победа, откако како гостин го совлада...

Во вчерашната емисија „Урбан таг“ гостинка во студиото Гордана Кузмановска Николовска, дел од организацијата на Скопскиот маратон кој треба да се случи во недела.

Таа вели дека настаните, како и во светот, така и кај нас претрпеле промени, па затоа закажаниот Скопски маратон за 10 мај бил откажан и презакажан за 4 октомври.

„Во меѓувреме подготвивме одлични протоколи, добивме одобрение од Комисијата за заразни болести на Министерството за здравство“, посочува Кузмановска-Николовска.

Историчарите бараат албански членови за македонско-бугарските прашања

Албанските историчари синоќа во емисијата Клик Плус дебатираа за спорот меѓу Северна Македонија и Бугарија. Музафер Бислими изрази сомнеж дека комисиите на...

Починатиот волонтер примил вакцина против менингитис, Оксфорд го продолжува тестирањето на вакцина против Ковид-19

По веста за смртта на волонтер кој примил вакцина за коронавирус, Универзитетот во Оксфорд објави дека тој дури не примил вакцина, туку плацебо,...

МНР нема да реагира за изјавата на Каракачанов – „Ова е предизборна изјава“, смета Османи

„Доколку е потребно ќе им испратиме и инженерски полк за да ги отстраниме спомениците кои не се поврзани со историски факти“, изјави...

Законот за заштита од заразни болести и ребалансот на Буџетот на 27 октомври ќе се најде пред пратениците

Измените и дополнувањата на Законот за заштита на населението од заразни болести, ребалансот на Буџетот и Законот за заштита од дискриминација се...

Регистрирани 899 санкции за неносење заштитна маска

Во текот на изминатото деноноќие (21/22.10.2020) на територијата на Република Северна Македонија, по однос на мерката за носење лична заштита на лице,...