Утре продолжуваат протестите, вечерва приведено едно лице – се бара гостување во Дневник на РТС

Демонстрантите од „Еден од пет милиони“ за утре најавуваат нови протести, а ќе бидат и на пладне во 12 часот кога претседателот Александар Вучиќ најави и обраќање во врска со вечерашните протести и упадот во РТС.

Во своето второ вонредно обраќање, министерот за внатрешни работи на Србија изјави дека едно лице е приведено вечерва при упадот во РТС.

„Во секој иден случај, кога едно лице размислува за нешто да реши нешто со насилство, полицијата соодветно ќе дејствува. Во наредните денови, надлежните државни власти ќе ги добијат сите информации за луѓето кои извршиле кривични дела и ќе постапи по сите барања, бидејќи Србија е сериозна држава, во која владеењето на правото значи нешто”, рече Стефановиќ.

Вечерашниот упад во РТС го осудија и од Здружението на новинари на Србија.

©TV21.TV Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира!