Уште неколку дена до испитната сесија – студентите збунети, не знаат како ќе полагаат

НАШ ПРЕДЛОГ

Заев и Гаши имале приватна ручек средба, не се разговарало за формирање влада

Лидерите на СДСМ Зоран Заев и на Алтернатива Африм Гаши денеска во хотелот Белви имале приватна ручек...

СДСМ: Согласно член 90, став 1 од Уставот, за мандатор е предложен Зоран Заев

 СДСМ и Коалицијата „Можеме“ го известила претседателот Стево Пандаровски дека мандатор за составување на новата Влада е...

Заев утре го добива мандатот за Влада – Претседателот одлучува и наспроти правните дилеми

Претседателот Стево Пендаровски извести дека утре ќе му го додели мандатот на претседателот на СДСМ, Зоран Заев...

Уште една недела остана до испитната сесија, но студентот Висар Незири сѐ уште не знае како и каде ќе ги полага испитите. Вели дека не е запознаен, затоа што Медицинскиот факултет во Скопје, на кој студира, сѐ уште го нема објавено решението. Испитите ги пријавил електронски, но не може да го избере датумот, бидејќи ќе има само еден испитен рок.

-На и-мејл кај сите студенти пристигна известување дека испитите треба да се пријават електронски. Ова е продолжение на она што беше, но какви измени ќе има понатаму, немаме никаква информација. Претходно за пријавување на испитите имавме два рока, а сега не е одредено и не знаеме како ќе се полагаат-вели студентот Висар Незири.

- Реклама -

За разлика од Висар, Сенад Дошлаку, кој студира архитектура на Тетовскиот универзитет, знае дека испитите ќе се полагаат во просториите на факултетот, но нема информирација кога ќе се одржат, бидејќи како што објаснува, сѐ уште не се објавени датумите

ДОШЛАКУ: Испитите ќе ги држиме физички во простории на факултетот. Се разбира ќе треба да носиме маска и ракавици и да држиме растојание.

- Реклама -

-Ќе можете да држите растојание?

- Реклама -

ДОШЛАКУ: Да, верувам дека ќе можеме бидејќи студентите кои сме во група ќе се поделиме и така ќе биде побезбедно. Ова ќе се разликува од другите пати кога испитите сме ги држеле со многу студенти или цела група, овој пат ќе бидеме во редуциран број.

Инаку, од овие насоки кои бараат демонстрирање на терен, другите факултети, се дознава дека испитите ќе ги држат електронски како и предавањата. Што ќе биде со студентите на медицина, се уште нема одлука од МОН.

-Знаеме дека во неколку студентски програми и одредени предмети немаше можност да се организираат овие испити и ние инсистиравме да се организираат испити за предмети за кои тоа не е можно. Сега како што се менуваат околностите може да се менуваат и нашите мерки-вели Адеми.

На универзитетите , студентите не се очекува да се вратат само за испити. Насоките на биохемија се очекува да ги вратат и вежбите поради фактот дека наставните единици не можат да ги демонстрираат онлајн. Предавањата од март се одвиваа онлајн поради мерките за спречување на коронавирусот.

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

СДСМ: Согласно член 90, став 1 од Уставот, за мандатор е предложен Зоран Заев

 СДСМ и Коалицијата „Можеме“ го известила претседателот Стево Пандаровски дека мандатор за составување на новата Влада е лидерот на партијата Зоран Заев.

Заев утре го добива мандатот за Влада – Претседателот одлучува и наспроти правните дилеми

Претседателот Стево Пендаровски извести дека утре ќе му го додели мандатот на претседателот на СДСМ, Зоран Заев за формирање влада.

Опрема во вредност од 115 илјади евра – кревети, амбулантни возила и медицинска опрема за кичевската болница

Над 80 легла, амбулантни возила, респиратори и друга медицинска опрема за кичевската болница донираше Хуманитарната организација „Класје на добрината“.

Заев и Гаши попладнево одржуваат средба

Лидерите на СДСМ Зоран Заев и на Алтернатива Африм Гаши попладнево одржуваат средба во хотелот Белви на излезот од Скопје.