Униформите на полицијата и на албански – Нухиу ги потпиша актите, Владата треба да ги дефинира со декрет

НАШ ПРЕДЛОГ

Адеми: Проблеми со платформата за учење имаше и во други земји

Поранешниот министер за образование, Арбр Адеми беше гостин во „10МИНУТИ“ на ТВ21. Тој покрај учебната година, кажа...

Зошто образовниот процес доцнеше 1 месец? Одговара Адеми во „10 минути“

Во „10 МИНУТИ“ на ТВ21, гостин беше екс министерот за образование, Арбр Адеми.

Кога на кафе во Приштина без ПЦР тест?! Поделеност меѓу владините министри за отворање на границите

„Граѓаните постојано бараат да се отворат границите, а политичарите дебатираат, некои сметаат дека се уште е рано,...
-Реклама-

Вала ќе изгледаат двојазичните амблеми на полициските униформи. Министерот за внатрешни работи Агим Нухиу денеска потпишал нормативни акти амблемите да бидат и на албански, отворајќи така пат за спроведување на албанскиот јазик таму каде што дозволува законот.

„Овие акти треба да ги одобри владата и потоа да се отворат постапки за тендер да може во пракса да се интервенира за амблемите на полицијата. Тоа е нормативна база која отвора пат и на други активности поврзани со обезбедување на амблемите и на албански јазик“, истакна Агим Нухиу.

- Реклама -

Причината зошто оваа работа не е завршена додека на чело на МВР бил Спасовски а потоа и Чулев, Нухиу вели дека тоа нема врска со политичката волја на претходниците, туку причината е процедурална, бидејќи членовите на работната група формирана специјално за двојазичноста во МВР, неколку пати го разгледувале тоа прашање.

„Да, имаше и аспекти а процедурални ангажмани бидејќи тоа е професионална работа, тешка работа каде треба да се одредат сите детали за операционализација на употребата на албанскиот јазик во полицијата“, додаде Агим Нухиу.

- Реклама -

За употребата на албанскиот јазик да не остане на  милост и немилост на политиката волја на неговите наследници, Нухиу потсетува дека спроведувањето на двојазичноста не е прашање на волја туку институционална обврска.

Точка 3 од член 8 од законот за употреба на јазиците предвидува на албански јазик да бидат униформите на полицијата, пожарникарите, здравството, во Скопје и другите општини каде најмалку 20% од населението говорат албански јазик.

- Реклама -

Токму овој член беше причина законот да се испрати во Венецијанската комисија за мислење.

Во своето оценување, Комисијата рече дека меѓународните стандарди не го уредуваат ова прашање, затоа не гледаат конфликт во член 8 со меѓународните конвенции.

ВЕСТИ ВО 19:30

#21LiveNews

#21LiveNews 19:30 Вести на македонски јазик | 01.10.2020

Posted by TV21 on Thursday, October 1, 2020

Сончево со умерена облачност – температурата до 26 степени

Сончево со умерена облачност, во западните делови повремено значително облачно со услови за слаб дожд. Ќе дува умерен ветер од западен правец,...

Летачки костим за побрза итна помош (видео)

 Болничари тестираат нов вид брза помош во изолираната област Лејк Дистрикт во северна Англија. Се работи за летачки костим со којшто лекарот...

Заев: Секојдневно обезбедуваме технички помагала и начини за децата да ја следат наставата

На денешниот настан по повод почетокот на учебната година, во одговор на новинарско прашање, премиерот Заев објасни дека Владата секојдневно обезбедува нови...

Од огнено оружје повреден 16-годишник, приведен негов врсник

МВР соопшти дека вчера околу 16 часот се случил инцидент, откако 16-годишник бил повреден и пренесен на скопските Клиники, а како осомничен...

Средба Бесими – Сера: Шпански компании заинтересирани да влезат во изградба на Коридорот 8

„Актуелната здравствено-економска криза којашто го зафати целиот свет, вклучувајќи ги и Република Северна Македонија и Шпанија, наметнува активно следење на ситуацијата и...