УНЕСКО со поддршка за наградените меѓу кои и ТВ21 за најдобри новинарски приказни

НАШ ПРЕДЛОГ

Пендаровски може да го прекрши Уставот? – Талат Џафери најавува можна уставно-институционална криза

Доколку Претседателот Стево Пендаровски го додели мандатот за формирање на Влада, без притоа да биде избран новиот...

Каде се „кршат копјата“ меѓу ДУИ и СДСМ? – Ахмети инсистирал првата година од новата Влада премиер да биде Албанец

Не само позицијата за премиер Албанец, копјата меѓу СДСМ и ДУИ во преговорите се кршат и за...

Интервентни единици и војска се распоредуваат во центарот на Минск

Белоруски интервентни единици и воени сили пристигнуваат во центарот на Минск, а припадници на интервентната полиција се...

Во рамките на проектот финансиран од ЕУ, Унапредување на довербата во медиумите во Југоисточна Европа и Турција – Фаза 2, Советот за медиуми етика на Северна Македонија (СЕММ) ги објави победниците на конкурсот „Најдобри новинарски приказни“, доделувајќи награди на најдобрите новинарски трудови поврзани со известувањето за пандемијата на коронавирусот (КОВИД-19), предизвиците и последиците од неа. 

- Реклама -

Од пандемијата со ковид-19, граѓаните сè повеќе се потпираат на традиционалните, независни медиуми за да бидат информирани со заверени и точни информации. Ова им понуди единствена можност на Советот за медиуми да ги повика новинарите да ја зајакнат довербата во традиционалните медиуми, да се решат дезинформациите и да се избегне сензационалистичко известување.

- Реклама -

УНЕСКО ја поздрави иницијативата преземена од СЕММ за наградување на позитивните напори на новинарите, известување за здравствената криза и сродните предизвици. Повикот, отворен за сите професионални новинари и редакции, доби широк одговор, бидејќи вкупно 66 приказни напишани од 30 различни автори учествуваа на натпреварот.

- Реклама -

За време на настанот што се одржуваше во живо, првата награда беше доделена на редакцијата „Истражувачка репортерска лабораторија“ за сторијата „Несигурни дијагнози: Како лажно декларирани холандски тестови за КОВИД од Кина завршија во Македонија, САД и земјите на ЕУ“. Тричленото жири, едногласно се согласи за високиот истражен квалитет на приказната и употребата на сигурни извори, ја истакна важноста за откривање на меѓународна мрежа на злоупотреби во време на здравствена криза.

Втората награда е за деталниот пристап во сторијата „ТВ21 влезе во лабораторија, како се обработуваат тестовите со коронавирус“, на авторот Јовица Пауноски, објавена на Телевизија 21, која ги објаснува процедурите за тестирање на Ковид-19, условите, начинот на работа и лицата ангажирани во лабораторијата.

Жирито одлучи на годинешниот конкурс третата награда да ја поделат новинарски трудови на двајца автори. Во првиот случај наградени се ТВ-прилозите „Битката за храна посилна од стравот од КОВИД-19“ и „Дијабетот – втор најголем ризик за коронавирусот“, емитувани на МТВ. Покрај тоа, третото место е доделено и на две приказни емитувани на емисијата 360 степени на Телевизија Алсат-М, истакнувајќи го ангажманот и посветеноста на новинарите за време на зголемената крива на ковид-19.

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

Каде се „кршат копјата“ меѓу ДУИ и СДСМ? – Ахмети инсистирал првата година од новата Влада премиер да биде Албанец

Не само позицијата за премиер Албанец, копјата меѓу СДСМ и ДУИ во преговорите се кршат и за бројот на функционерските места кои...

Интервентни единици и војска се распоредуваат во центарот на Минск

Белоруски интервентни единици и воени сили пристигнуваат во центарот на Минск, а припадници на интервентната полиција се упатија по Авенијата Независност кон...

Скопскиот аеродром „мост на корона“ за Европа – 24 патници од летот Скопје-Турку позитивни на ковид-19

24 патници од летот Скопје-Турку, Финска, биле позитивни на коронавирус. Тие во саботата полетале од Скопје кон јужниот град во Финска, и...

Шилегов најави: Наскоро ДИНО парк во скопската зоолошка

Градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов на својот Фејсбук профил објави неколку видеа од монтажни диносауруси, за кои вели дека многу наскоро ќе...