Турција уапсила 400 лица поради ширење на лажни вести за коронавирусот

НАШ ПРЕДЛОГ

ММФ соопшти: Изгубени 12 билиони долари од светскиот БДП поради пандемијата

Директорката на Меѓународен монетарен фонд (ММФ), Кристалина Георгиева на онлајн конференцијата „Инфраструктура, инвестиции и Централна Европа: Иницијатива...

Тимот на Пандев пријави 14 случаи на коронавирус

Џенова, екипата во која игра Горан Пандев, пријави 14 заразени со коронавирус. Освен играчи, биле пријавени и...

САД со предупредување: Ќе ја затвориме амбасадата во Багдад доколку продолжат ракетните напади

САД денеска го предупредија Ирак дека ќе ја затворат својата амбасада во Багдад, доколку владата не преземе...
-Реклама-

Турција во последните 42 дена, уапсила 402 лица поради наводно ширење на лажни вести околу коронавирусот. Осомничените ги објавувале вестите на своите профили на социјалните мрежи, изјавија денеска властите на оваа земја.

Од турското министерство за внатрешни работи соопштиле дека проверувале преку 6 илјади профили, и констатирале дека 402 лица објавувале „провокативни“ информации.

- Реклама -

Осомничените наводно со објавите, предизвикувале непотребна паника меѓу граѓаните во врска со Ковид-19.

Се укинува ПЦР тестот со соедните земји?!

Комисијата за заразни болести на денешниот состанок ќе предложи да бидат укинати ПЦР тестовите за соседните земји, дознава ТВ21.

Азербејџан: Стотици загинати ерменски војници

Ерменските вооружени сили во судирите во Нагорно-Карабах претрпеа големи загуби – најмалку 550 лица се убиени и ранети, објави Спутник Азербејџан, повикувајќи...

Се дискутира за отворање на границите – Хасани: Наскоро на кафе во Приштина без ПЦР тест

„Наскоро, кафе во Приштина! #без ПЦРтест“ Ова е денешниот Фејсбук статус на заменик министерот за здравство Илир Хасани, но...

Бошњаците го слават 28-ми септември – нераскинлив дел од мултиетничка Македонија

Денеска е 28-ми септември, посебен ден за Бошњаците. Со измена на законот за празниците на Македонија, направена на 8...

„Њујорк Тајмс“: Трамп со години не плаќал данок на доход

Американскиот претседател Доналд Трамп не платил никаков данок на доход за 10 од 15 години, почнувајќи од 2000 година, бидејќи пријавил дека изгубил...