Турција уапсила 400 лица поради ширење на лажни вести за коронавирусот

НАШ ПРЕДЛОГ

Министерот за култура Исмаили: Обезбедивме по 14.500 денари за сите кои вршат активности во областа на културата за април и мај

Хисни Исмаили, министерот за култура, рече дека министерството успеало да обезбеди финансиска поддршка од 14.500 денари за...

Спасовски: Угостителите и граѓанте не ги почитуваат протоколите, не е исклучено враќање на рестриктивните мерки

Техничкиот премиер Оливер Спасовски на својот профил на „Фејсбук“ напиша дека е можно враќање на рестриктивните мерки...

„Идиотски и како мали Ѓокица да ги пишувал“ – Фрчкоски и Тортевски за протоколот за угостителите

Сите гледаме како на една маса во кафуле не седат само по двајца пријатели, туку по повеќе...

Турција во последните 42 дена, уапсила 402 лица поради наводно ширење на лажни вести околу коронавирусот. Осомничените ги објавувале вестите на своите профили на социјалните мрежи, изјавија денеска властите на оваа земја.

Од турското министерство за внатрешни работи соопштиле дека проверувале преку 6 илјади профили, и констатирале дека 402 лица објавувале „провокативни“ информации.

Осомничените наводно со објавите, предизвикувале непотребна паника меѓу граѓаните во врска со Ковид-19.

  • Tags
  • 3
- Advertisement -
- Advertisement -

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

Спасовски: Угостителите и граѓанте не ги почитуваат протоколите, не е исклучено враќање на рестриктивните мерки

Техничкиот премиер Оливер Спасовски на својот профил на „Фејсбук“ напиша дека е можно враќање на рестриктивните мерки ако однесувањето на граѓаните не...

„Идиотски и како мали Ѓокица да ги пишувал“ – Фрчкоски и Тортевски за протоколот за угостителите

Сите гледаме како на една маса во кафуле не седат само по двајца пријатели, туку по повеќе луѓе кои не се од...

Семејство на починат кој бил заразен со КОВИД-19 одбива комуникација со епидемиолозите

Министерот за здравство Венко Филипче информира дека епидемиолозите имаат проблеми во добивање информации од семејството на починат за кој бил земен постмртен...

Пазарните инспектори бркани од локалите – од денеска ќе се изрекуваат и казни

Жива музика, играње на маса, гушкање. Ова, меѓу другото, го затекнале пазарните инспектори синоќа, додека вршеле контроли во угостителските објекти кои од...
- Advertisement -

НА ИСТА ТЕМА

- Advertisement -