Цариниците во Тетово слушнале гласови, па пронајдоа 10 мигранти во камион

НАШ ПРЕДЛОГ

Зошто образовниот процес доцнеше 1 месец? Одговара Адеми во „10 минути“

Во „10 МИНУТИ“ на ТВ21, гостин беше екс министерот за образование, Арбр Адеми.

Кога на кафе во Приштина без ПЦР тест?! Поделеност меѓу владините министри за отворање на границите

„Граѓаните постојано бараат да се отворат границите, а политичарите дебатираат, некои сметаат дека се уште е рано,...

Мухамед Зеќири со обвинувања до Арбр Адеми – екс министерот возврати „Дежурен провокатор кон ДУИ“

„Министерството за образование од минатиот мандат покажало негрижа за почетокот на новата учебна година, а министерот Адеми...
-Реклама-

Околу 12 часот напладне, царински службеник на тетовскиот царински терминал, при рутинска проверка слушнал гласови кои доаѓале од товарен камион. Луѓето кои биле внатре на турски јазик барале помош. Службеникот веднаш сфатил дека станува збор за мигранти кои на територијата на Северна Македонија влегле илегално. Тој веднаш ја известил полицијата и Брзата помош, бидејќи двајца мигранти не се чувствувале добро. Припадниците на тетовската полиција ги извадиле мигрантите од камионот на превозна компанија од Тетово, со кој управувал 25-годишниот А.С. од Горно Седларце.

Од СВР-Тетово, велат дека мигрантите заедно со возачот се лишени од слобода и дека се задржани во полиција за натамошно постапување.

- Реклама -

Се мисли дека мигрантите товарени во камион влегле преку Грција, а некои од нив немале ниту документи за идентификација, но согласно податоците кои самите ги дале во полиција, станува збор за лица од 15 до 49 годишна возраст.

ВЕСТИ ВО 19:30

#21LiveNews

#21LiveNews 19:30 Вести на македонски јазик | 01.10.2020

Posted by TV21 on Thursday, October 1, 2020

Во училница, но и под отворено небо – стартуваше учебната година, многу проблеми со онлајн наставата

По 7 месеци учениците се враќаат на училиште. Сите ги дезинфицираат рацете, им се мери телесна температура, носат маски и седат на...

Заев: Неодговорна е одлуката на ВМРО-ДПМНЕ да не гласа за потврдување на вонредните состојби

Како неодговорни и спротивни на интересите на граѓаните ги оцени премиерот Зоран Заев најавите на опозициската ВМРО-ДПМНЕ дека во Собранието нема да...

ВИДЕО: „Нема правда нема мир“ – штедачи во Еуростандард банка на протест пред Собрание

„Лопови“, „Нема правда нема мир“, „Вратете ги парите“, „Која е следна банка?“ се само дел од паролите кои може да се видат...

339 санкционирани возачи во Скопје, од кои 108 за пречекорена брзина

Министерството за внатрешни работи во текот на вчерашниот ден (30.09.) продолжи со засилените акциски контроли во областа на сообраќајот.

Влез во Словенија за македонски државјани со негативен ПЦР тест не постар од 48 часа

За влез во Словенија на државјани од трети земји, меѓу нив и на Северна Македонија, ќе биде потребен негативен ПЦР тест не...